Nadchodzące stacjonarne procesory ARM Kunpeng od Huawei mogą być wydajniejsze od Core i9-9900K

Nadchodzące stacjonarne procesory ARM Kunpeng od Huawei mogą być wydajniejsze od Core i9-9900K

Huawei w rezultacie amerykańskich sankcji stopniowo traci kolejnych partnerów. W przyszłym miesiącu firma traci dostęp do fabryk TSMC i tym samym pozostanie bez największego dostawcy chipów dla bardzo dużej liczby produktów w swojej ofercie. Przedsiębiorstwo jednak nie załamuje rąk i podobno gromadzi zapasy, które starczyć mają mu do końca przyszłego roku, a jak wynika z najnowszych przecieków, szykuje się nawet do wypuszczenia imponującego desktopowego CPU bazującego na architekturze ARM, który trafić ma na rynek jeszcze w tym roku. W związku z tym Huawei ma szansę wypuścić swój stacjonarny procesor ARM jeszcze przed Apple. Procesor ten napędzać ma szykowane przez firmę desktopowe PC w ramach chińskiego programu 3-5-2, mającego na celu zastąpienie obcej technologii i sprzętu z publicznej infrastruktury rozwiązaniami wywodzącymi się z Państwa Środka. Nowe przecieki sugerują zaś, że opracowywane przez Huawei procesory w niektórych scenariuszach mogą okazać się szybsze od Intel Core i9-9900K, co jak na układy ARM jest nie lada osiągnięciem.

Nowe przecieki sugerują, że opracowywane przez Huawei procesory stacjonarne ARM w niektórych scenariuszach mogą okazać się szybsze od Intel Core i9-9900K.

Warto przypomnieć, że w styczniu 2019 roku Huawei zapowiedziało serwerowe CPU Kunpeng 920, które teraz mają zostać przystosowane do desktopowych platform. Bazują one na mikroarchitekturze TaiShan v110 i wyposażone są w nawet 64 rdzenie ARM v8.2, pracujące z prędkością 3,0 GHz (2,6 GHz bazowo). Układy te produkowane są w 7 nm procesie technologicznym. Stacjonarne komputery PC od Huawei znane są pod nazwą kodową Pangu i otrzymać mają nawet 24-rdzenieowe procesory Kunpeng 920 3211K w obudowie BGA (60 x 75 mm) przylutowanej do płyty głównej. Platforma oferować będzie wsparcie do 64 GB pamięci RAM DDR4 3200 MHz, trzy sloty rozszerzeń PCIe 3.0 (jeden x16, jeden x4 i jeden x1), a także dwa sloty M.2 i sześć portów SATA 3.0.    

Komuś udało się sprawdzić bazowy model z 8-rdzeniowym CPU Kunpeng 920 2249K, 16 GB pamięci RAM, 256 GB dyskiem SSD DTST i kartą graficzną Yeston RX 550. Komputer działał pod kontrolą Unified Operating System (UOS), czyli wersją Linuxa bazującą na Deepin, która opracowana została przez Tongxin Software jako zastępstwo dla Windowsa w Chinach. Co ciekawe, komputer zasilany był przez jedynie 200 watowy PSU, ale nie to jest tu najbardziej zaskakujące. Okazało się bowiem, że Kunpeng 920 pokonuje procesor Core i9-9900K w testach wielordzeniowych. Przeciek nie wspomina o wydajności jednordzeniowej, co sugerować może, że nie jest to najmocniejsza strona CPU Huawei. W benchmarku Blender BMW Kunpeng 920 uwinął się w 11 minut i 47 sekund, kiedy układ Intela potrzebował na to zadanie 16 minut i 45 sekund. Trzeba jednak pamiętać, że wsparcie dla oprogramowania w ramach UOS jest mocno ograniczone względem Windowsa i system ten nie potrafi emulować wielu popularnych programów x86, przez co testy mogły być utrudnione. Procesory Huawei zapowiadają się jednak na dużo wydajniejsze od Zhaoxin, którym dużo brakuje do osiągów układów Intela. Chiny planują wymienić cały hardware i software w publicznych instytucjach do 2022 roku i wygląda na to, że produkty Huawei będą lepszą opcją. Firma może zaś skorzystać z usług lokalnych partnerów, takich jak SMIC i rozpocząć u nich produkcję w 7 nm jeszcze w tym roku.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzące stacjonarne procesory ARM Kunpeng od Huawei mogą być wydajniejsze od Core i9-9900K

 0