Nadchodzący procesor Rocket Lake-S podkręcony do 6,9 GHz na ciekłym azocie

Nadchodzący procesor Rocket Lake-S podkręcony do 6,9 GHz na ciekłym azocie

Do sieci wyciekły nagrania z „tajnej” sesji w laboratorium OC firmy Gigabyte, w czasie której bliżej niezidentyfikowany procesor Intela z nadchodzącej serii Rocket Lake-S został wykręcony do przeszło 6,9 GHz (dokładnie 6923 MHz) przy wykorzystaniu ciekłego azotu. Co prawda, flagowy model z obecnej generacji, czyli Core i9-10900K, został podkręcony do aż 7,7 GHz (7707 MHz), więc przed nową generacją wciąż daleka droga do pobicia rekordu Comet Lake, ale wydaje się, że ta jest na dobrej drodze. Warto też przypomnieć, że Comet Lake praktycznie wciąż bazuje na architekturze Skylake, natomiast Rocket Lake wykorzystywać ma nowe rdzenie Cypress Cove, więc wszyscy, w tym entuzjaści ekstremalnego OC, muszą nauczyć się, na co je tak naprawdę stać.

Proocesor Intela z nadchodzącej serii Rocket Lake-S został wykręcony do przeszło 6,9 GHz (dokładnie 6923 MHz) przy wykorzystaniu ciekłego azotu.

Choć nie znamy zbyt wielu szczegółów, procesor z materiałów wideo to zapewne Core i9-11900K, czyli nowy flagowiec Intela, który wyposażony zostanie w 8 rdzeni. Pod tym względem CPU Niebieskich zaliczy regres, gdyż obecne Core i9-10900K oferuje 10 rdzeni, tymczasem Rocket Lake-S dostarczy maksymalnie do 8 rdzeni i taką konfigurację znajdziemy także w modelach Core i7, które różnić będą się od Core i9 jedynie niższym taktowaniem. Na nagraniu możemy jedynie rzucić okiem na screen z CPU-Z, gdzie tajemniczy układ posiada 16 MB pamięci cache L3 i 4 MB cache L2, co potwierdza dotychczasowe przecieki na temat Rocket Lake-S. Dla porównania, Comet Lake-S oferowało 256 KB pamięci L2 na rdzeń, a Rocket Lake-S dostarczy 512 KB w tym przypadku. Co więcej, procesor z wideo wspiera też AVX512F i SHA, czyli instrukcje natywnie obsługiwane przez Rocket Lake-S, a nie Comet Lake-S.     

Graficzny interfejs BIOS i wygląd laminatu potwierdzają zaś, że bez wątpienia mamy do czynienia z płytą główną firmy Gigabyte. To najprawdopodobniej nowy model z serii Z590, który trafi na rynek z ramach flagowej marki Aorus. Warto też dodać, że overclocker w tym przypadku wykręcił również pamięci DDR4 do poziomu 6666,66 MHz przy napięciu wynoszącym 1,83 V. Wszystko wskazuje na to, że Intel w końcu oficjalnie zapowie procesory Rocket Lake-S na swojej konferencji już dziś, w ramach CES 2021, ale według ostatnich doniesień na ich rynkową premierę będziemy musieli poczekać do końca marca. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzący procesor Rocket Lake-S podkręcony do 6,9 GHz na ciekłym azocie

 0