Jeszcze kilka miesięcy temu działa produkcji pamięci był najbardziej dochodową dywizją Samsunga. Sytuacja się drastycznie zmieniła i oddział odnotuje stratę zysku operacyjnego po raz pierwszy od 15 lat.
Według Korea JoongAng Daily, dział układów pamięci Samsunga poniósł straty w wysokości 2,3 miliarda dolarów w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku. Eksperci przewidują, że straty te w całym kwartale będą jeszcze większe. Według wewnętrznego raportu, firma może utracić nawet 3,04 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2023 roku. Biorąc pod uwagę, że dział produkcji pamięci Samsunga nie odnotował straty od 2008 roku, widać, że sytuacja w branży nie jest najlepsza. Straty są tak duże, że reszta działu półprzewodników nie pokryje strat, choć przynosi zyski.
Dział pamięci Samsunga przynosi ogromne straty od początku 2023 roku, których nie pokrywają nawet inne dywizje sekcji półprzewodników. Jest to pierwsza taka sytuacja od 15 lat.
Samsung oczekuje, że jego dział Device Solution (DS), obejmujący wszystkie jego przedsięwzięcia krzemowe, straci co najmniej 1,52 miliarda USD w pierwszym kwartale 2023 r. To właśnie ten dział był ogólnie najbardziej dochodowy, przynosząc 21,6 mld USD z 33,1 mld USD całkowitego zysku operacyjnego firmy w 2022 r. i to pomimo fatalnego czwartego kwartału, w którym zysk spadł o 97% w stosunku do roku 2021 i wyniósł 05 milionów dolarów. Spadek ten był głównie wywołany drastyczną obniżką cen pamięci NAND i DRAM.
Ceny DDR4 DRAM spadły do 1,83 USD -o 75 procent mniej niż cztery lata temu. TrendForce przewiduje, że ceny DRAM spadną o około 20 procent w pierwszym kwartale 2023 roku i kolejne 11 procent w drugim kwartale. Dział DS Samsunga pożyczył 20 bilionów wonów od Samsung Display na pokrycie inwestycji w półprzewodniki. Analityk KB Securities, Jeff Kim, w rozmowie z Korea JoongAng Daily powiedział, że Samsung nie zmniejszy w tym roku nakładów inwestycyjnych i nie powinien uciekać się do „sztucznego” ograniczania produkcji półprzewodników.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Najbardziej dochodowy dział Samsunga traci miliardy. Branża pamięci przechodzi kryzys