Najszybszy na świecie superkomputer korzysta z AMD Epyc. Cały system zapewni niesamowite 36 exaFLOPS

Najszybszy na świecie superkomputer korzysta z AMD Epyc. Cały system zapewni niesamowite 36 exaFLOPS

Grupa technologiczna G42 z siedzibą w Abu Dhabi ogłosiła stworzenie najszybszego superkomputera na świecie, o nazwie Condor Galaxy-1 (CG-1), który dysponuje imponującymi 54 milionami rdzeni i zdolnością przetwarzania na poziomie 4 exaFLOPS. Superkomputer ten został zlokalizowany w Santa Clara w Kalifornii i będzie obsługiwany przez amerykańską firmę ds. sztucznej inteligencji, Cerebras, podlegającą pod przepisy Stanów Zjednoczonych.

System Condor Galaxy będzie dysponował łączną mocą obliczeniową wynoszącą 36 exaFLOPS, co jest bezprecedensowym wynikiem w dzisiejszym świecie obliczeń.

W obliczu wzrastającego znaczenia technologii sztucznej inteligencji (AI), rośnie zapotrzebowanie na potężne superkomputery, które pomagają firmom w treningu własnych modeli. Aby spełnić te wymagania, firmy, takie jak Microsoft, inwestują w budowę drogich infrastruktur i oferują wynajem tych zasobów innym przedsiębiorstwom do prowadzenia zaawansowanych prac badawczych. Grupa G42 z siedzibą w Abu Dhabi jest wiodącą grupą holdingową w dziedzinie technologii, zaangażowaną w tworzenie infrastruktury wspierającej futurystyczny rozwój świata. Współpracuje zarówno z narodami, jak i korporacjami, aby zrealizować swoją wizję, a system superkomputerów Condor Galaxy stanowi kluczowy element ich zaangażowania w rozwiązywanie najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed ludzkością.

Cerebras i G42 planują również wprowadzenie dwóch kolejnych instalacji superkomputera, CG-2 i CG-3, w USA na początku 2024 roku, oferując jednocześnie CG-1 jako usługę w chmurze dla klientów.

Wiele firm technologicznych ogłosiło utworzenie ogromnych klastrów procesorów graficznych (GPU), które są mózgami modeli sztucznej inteligencji. "Dystrybucja pojedynczego modelu na tysiące maleńkich procesorów graficznych zajmuje miesiące czasu dziesiątkom osób z wiedzą specjalistyczną", powiedział Andrew Feldman, dyrektor generalny firmy Cerebras Systems, która współpracowała z G42 w celu dostarczenia najszybszego superkomputera. Zamiast korzystać z centralnego superkomputera, Feldman i jego zespół w Cerebras budują zestaw połączonych ze sobą superkomputerów AI, które mogą znacznie skrócić czas szkolenia modeli AI. Zgodnie z podejściem Cerebras, konfiguracja generatywnych modeli sztucznej inteligencji jest kwestią kilku minut i może być wykonana przez jedną osobę.

Najszybszy na świecie superkomputer o mocy obliczeniowej 4 exaFLOPS zaprezentowany.

CG-1 składa się z 64 serwerów Cerebras CS-2 i zasadniczo obsługuje modele treningowe z 600 miliardami parametrów. Można go jednak rozszerzyć, aby pracować z modelami, które mają 100 bilionów parametrów. Znajdziemy tu 54 miliony rdzeni dedykowanych do pracy nad algorytmami AI, magistrale mają przepustowość 388 Tb/s, jest 82 TB pamięci, a w tym wszystkim pomagają procesory AMD EPYC, które razem dają 72 704 rdzenie. Superkomputer CG-1 jest już dostępny na stronie condorgalaxy.ai, a dwa kolejne podobne superkomputery CG-2 i CG-3 powstaną jeszcze w tym roku w USA. Przyniosą one w sumie 192 węzły CS-2, 218 tysięcy rdzeni w procesorach AMD EPYC i wydajność na poziomie 12 exaFLOPS. W 2024 roku zostanie dodanych jeszcze sześć podobnych superkomputerów, co zwiększy łączną wydajność do 36 exaFLOPS.

CG-1 może pracować natywnie z 50 000 tokenów i bez żadnych specjalnych bibliotek oprogramowania. Programowanie na CG-1 może odbywać się całkowicie bez użycia złożonych rozproszonych języków programowania, oszczędzając cenny czas poświęcony na dystrybucję przepływu pracy między procesorami graficznymi, dodano w komunikacie prasowym.

Superkomputer znajduje się w Colovore, obiekcie kolokacyjnym w Santa Clara w Kalifornii. Cerebras będzie obsługiwał go zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych, aby zapewnić, że moc obliczeniowa nie będzie dostępna dla wrogich narodów. G42 i Cerebras są przekonani, że najszybszy superkomputer pomoże sprostać wyzwaniom związanym z opieką zdrowotną, energią i zmianami klimatycznymi.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najszybszy na świecie superkomputer korzysta z AMD Epyc. Cały system zapewni niesamowite 36 exaFLOPS

 0