Największy w historii spadek produkcji półprzewodników Chinach. To m.in. efekt sankcji

Największy w historii spadek produkcji półprzewodników Chinach. To m.in. efekt sankcji

Surowa polityka zamykania fabryk, dzielnic, a nawet całych miast w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz problemy związane z nałożonymi przez USA sankcjami powodują, że Chiny odnotowały największy w historii miesięczny spadek produkcji półprzewodników i jest to drugi z rzędu miesięczne zmniejszenie produkcji.

Według chińskich mediów, produkcja układów scalonych spadła o 24,7% rok do roku, do 24,7 miliarda jednostek w sierpniu, co jest największym miesięcznym spadkiem odnotowanym od początku liczenia statystyk w 1997 roku. Jest kolejny miesiąc z rzędum kiedy produkcja maleje. W lipcu wytworzono 16,6% mniej półprzewodników niż w miesiącu poprzedzającym. W ostatnich miesiącach jedynie w maju i czerwcu nastąpiło lekkie ożywienie w tym sektorze, jednak ma to związek jedynie ze złagodzeniem lockdownu w Szanghaju i ponownym otwarciem fabryk.

Sankcje USA oraz niekorzystna sytuacja na rynku wywołały największy w historii spadek produkcji półprzewodników w Chinach. W ciągu zaledwie 8 miesięcy zbankrutowało tam blisko 3500 firm z "chip" w nazwie.

Bez wątpienia istotnym czynnikiem wpływającym na wolumen produkcji w Chinach, są nałożone przez USA sankcje, jednak lokalne media tłumaczą taki stan rzeczy innymi przyczynami. PRzede wszystkim winę mają ponosić kolejne ogniska koronawirusa, co z chińską restrykcyjną polityką zwalczania wirusa negatywnie odbija się na produkcji. Do tego należy doliczyć niedobory energii wywołane upałami oraz globalnym spadkiem zapotrzebowania.

Stany Zjednoczone blokują eksport zaawansowanych chipów do Chin, jak również zabraniają sprzedaży kluczowych technologii amerykańskich oraz maszyn litograficznych do produkcji zaawansowanych półprzewodników. Wszystko to tłumaczone jest m.in. koniecznością spowolnienia rozwoju Chin oraz blokadą wykorzystywania Zachodniej technologii w chińskiej armii. Jak bardzo dotkliwe są sankcje USA widać na przykładzie Huawei, które chociażby w sektorze smartfonów jest cieniem samego siebie z okresu choćby P20 i P30. W Chinach zbankrutowała rekordowa liczba zajmująca się półprzewodnikami i wśród tych, które mają "chip" w nazwie, doliczono się aż 3450 upadłości w ciągu zaledwie ostatnich 8 miesięcy.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Największy w historii spadek produkcji półprzewodników Chinach. To m.in. efekt sankcji

 0