Naukowcy stworzyli oprogramowanie, które zwiększa zasięg Wi-Fi o ponad 60 m

Naukowcy stworzyli oprogramowanie, które zwiększa zasięg Wi-Fi o ponad 60 m

Słaby sygnał Wi-Fi potrafi być prawdziwym utrapieniem i choć zastosowanie wzmacniacza sygnału często potrafi rozwiązać ten problem, to wiąże się z zakupem dodatkowego sprzętu, narażając nas na wydatek. Grupa naukowców opracowała jednak nowe rozwiązanie w postaci protokołu o nazwie On-Off Noise Power Communication (ONPC), który umożliwia zwiększenie siły sygnału Wi-Fi nawet o przeszło 60 metrów bez konieczności stosowania żadnego dodatkowego urządzenia. Phil Lundrigan, adiunkt na Uniwersytecie Brigham Young wraz z Nealem Patwarim z Uniwersytetu Waszyngtona oraz Sneha Kasera z Uniwersytetu Utah stworzyli oprogramowanie, które można zastosować na istniejącym protokole Wi-Fi, do rozszerzenia siły sygnału sieci bezprzewodowej. Testy są bardzo obiecujące, gdyż protokół On-Off Noise Power Communication sparowany z aplikacją o nazwie „Stayin' Alive” zwiększył siłę sygnału urządzenia o 67 metrów ponad to, co oferuje standard Wi-Fi.

Grupa naukowców opracowała jednak nowe rozwiązanie w postaci protokołu o nazwie ONPC, który umożliwia zwiększenie siły sygnału Wi-Fi nawet o przeszło 60 metrów bez konieczności stosowania żadnego dodatkowego urządzenia.

„To świetna rzecz związana z tą technologią: wszystko dzieje się na poziomie software’u” - twierdzi Phil Lundrigan, dodając, że jej możliwości w teorii mogą zwiększyć zasięg dowolnego urządzenia Wi-Fi za sprawą prostej aktualizacji oprogramowania, a co więcej znaleźć może ono także zastosowanie w zakresie Bluetooth czy sieci komórkowych. Phil i jego współpracownicy byli w stanie to uzyskać, zachowując sygnał na poziomie 1 bita na sekundę przez protokół ONPC. Standardowo Wi-Fi wymaga bowiem prędkości przynajmniej jednego megabita na sekundę, by zachować sygnał. Seria jedynek i zer została zaprogramowana w sensor Wi-Fi, by ustalić wzór on/off dla sygnału, który router Wi-Fi był w stanie rozróżnić pośród otaczającego szumu. „Jeśli punkt dostępu (router) słyszy ten kod, to mówi OK, wiem, że sensor wciąż żyje i stara się do mnie dotrzeć, ale jest poza zasięgiem” - tłumaczy Neal Patwari.

Lundrigan wierzy, że wiele urządzeń obsługujących Wi-Fi, takich jak sensory w drzwiach garażowych, czujniki kontroli jakości powietrza czy systemy spryskiwaczy, mogą mocno zyskać na tym osiągnięciu, ponieważ w tym przypadku 1 bit informacji jest wystarczający, by taki sprzęt przeszedł w stan włączenia/wyłączenia. Naukowcy podkreślają jednocześnie, że protokół ONPC ma za zadanie wspierać Wi-Fi, a nie należy traktować go jako zastępstwo, gdyż aplikacja Stayin' Alive rozpoczyna transmisję danych za jego pomocą dopiero po tym, jak wykryje utratę sygnału z urządzenia. „Możemy wysyłać i otrzymywać dane, niezależne od tego co robi Wi-Fi, wszystko czego potrzebujemy, to zdolność to transmisji energii i następnie otrzymania pomiaru szumów - stwierdził Lundrigan. Nie należy więc oczekiwać, że osiągnięcie to przyniesie rewolucję w zakresie standardowego wykorzystania Wi-Fi, ale jak podkreślają twórcy może okazać się bardzo przydatne w niektórych zastosowaniach.             

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Naukowcy stworzyli oprogramowanie, które zwiększa zasięg Wi-Fi o ponad 60 m

 0