Netflix dostępny w 4K na komputerach, ale i tak z tego nie skorzystasz

Netflix dostępny w 4K na komputerach, ale i tak z tego nie skorzystasz

Netflix udostępnił swoje filmy i seriale w rozdzielczości 4K na komputerach osobistych. Problem polega na tym, że mało kto będzie w stanie z tego skorzystać.

Netflix w 4K

Faktem jest, że Netflix udostępnił rozdzielczość 4K na komputerach. Jednak mało jest osób na świecie, które rzeczywiście będą mogły uruchomić film lub serial z tyloma pikselami na ekranie. Wyższa rozdzielczość jest dostępna tylko po spełnieniu określonych warunków, a te są dość… rygorystyczne. I nie chodzi tylko o monitor 4K UHD.

Po pierwsze, komputer musi mieć zainstalowany system operacyjny Windows 10, co nie stanowi większego problemu. Nawet obowiązkowe uruchomienie Netflixa w przeglądarce Microsoft Edge jeszcze dałoby się przeżyć. Problem pojawia się przy kolejnym punkcie – rozdzielczość 4K będzie działać tylko na procesorach Intela 7. generacji, czyli z rodziny Kaby Lake. Cała rzecz polega na tym, że te nie są na razie dostępne w wersji desktopowej. W sprzedaży jest zaledwie kilka laptopów z Kaby Lake na pokładzie. Nawet nowy komputer Microsoft Surface Studio nie odtworzy Netflixa w 4K.

Skąd takie ograniczenia? Najprawdopodobniej wymusiło to Hollywood i organizacje walczące z piractwem. Filmy i seriale muszą być odpowiednio zabezpieczone przed możliwością zgrania ich na dysk i dalszego udostępniania za darmo. Dlatego wymagany jest 10-bitowy kodek HEVC. Ten z kolei jest obsługiwany tylko przez procesory Intel Kaby Lake. W ten sposób koło się zamyka.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Netflix dostępny w 4K na komputerach, ale i tak z tego nie skorzystasz

 0