Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 106. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 106. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka.

Oto co wydarzyło się w ostatnim tygodniu

Hilbert Hagedoorn z Guru3D ujawnił nowe informacje o procesorach AMD z serii Ryzen 8000, które mają bazować na architekturze Zen 5 i zadebiutować w drugiej połowie 2024 roku. Z dokumentów przekazanych przez AMD partnerom biznesowym wynika, iż układy Zen 5 będą zawierać do 16 rdzeni, a Ryzeny 8000 dostaną takie same konfiguracje rdzeni jak Ryzen 7000, zaczynając od 6 rdzeni i kończąc na 16-rdzeniowym (32-wątkowym) flagowcu. Podobno pojemność pamięci podręcznej L3 to wciąż 64 MB. Nie znaczy to, że nie uświadczymy żadnych zmian, bo te się pojawią. Spodziewać mamy się wzrostu IPC (instrukcje na zegar) o 18%, podczas gdy wydajność energetyczna też ma być lepsza - zużycie energii podobno spadło o 34%.

Zapraszamy do obejrzenia nowego newsowego podsumowania tygodnia ITHardware.

Tymczasem konkurent AMD, Intel zamierza porzucić architektury 32 bit oraz 16 bit i wreszcie pójść z duchem czasu, stawiając na 64-bitową architekturę. Jedną z korzyści tego rozwiązania jest większa ilość pamięci operacyjnej, poprzednia 32-bitowa technologia wspiera tylko do 4 GB RAM-u, co w dzisiejszych czasach nie jest dużą ilością. Już teraz standardem dla niektórych niewystarczającym pozostaje 16 GB RAM-u, zaś w przyszłości będzie to 32 GB pamięci. Intel ma plan na zmianę i chce usunąć wsteczne wsparcie dla architektur 32 bit oraz 16 bit. Niebiescy zaproponowali tym samym wyłącznie 64-bitową architekturę o nazwie x86S. Jej implementacja może poprawić wydajność.

Wydajnie, energooszczędnie i tanio? Seria GeForce RTX 4060/Ti oficjalnie zapowiedziana przez NVIDIĘ

NVIDIA zaprezentowała karty z serii GeForce RTX 4060/Ti charakteryzujące się (przynajmniej na papierze) większą wydajnością i tym, iż są bardziej energooszczędne. Niestety GPU nie dostanie zbyt dużej ilości VRAM, bo jedynie 8 GB, co jak na kartę nowej generacji z Ti w nazwie stanowi rozczarowanie. RTX 4060 Ti 8GB dysponuje 4352 jednostkami CUDA i pamięciami w standardzie GDDR6, a jego maksymalne taktowanie wynosi 2,54 GHz. Cena za ten model, którą oczywiście ustaliła NVIDIA, wynosi 2039 złotych. Z drugiej strony na rynek zostanie wypuszczony jeszcze jeden wariant tego układu graficznego z 16 GB VRAM-u. Za ten model zapłacimy nieco więcej, 2599 PLN.

Aplikacja ChatGPT dostępna na iPhone'ach

O technologii ChatGPT zrobiło się głośno, a tematem żyją media oraz fani nowinek technologicznych na całym świecie. Oprócz plusów tego rozwiązania przedstawiane są minuty, a najpoważniejszym krążącym wśród osób lubiących teorie spiskowe jest zagrożenie egzystencjonalne ludzkości. ChatGPT trafił w formie bezpłatnej aplikacji na iPhone'y. Podobnie jak w przypadku ChatGPT w wersji webowej, abonenci wersji Plus również uzyskają dostęp do nowych funkcji wcześniej niż zwykli użytkownicy. Ponadto aplikacja synchronizuje historię między urządzeniami. Wkrótce program zadebiutuje poza Stanami Zjednoczonymi i zadebiutuje także na Androida.

Unia Europejska dała zielone światło na przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft

Być może przedłużająca się saga związana z zapowiedzianym w styczniu 2022 r. zakupem Activision Blizzard przez Microsoft niedługo dobiegnie końca. Producent Xboxów wprawdzie przegrał pierwszą bitwę w Wielkiej Brytanii, która pozostaje ważnym rynkiem dla wydawcy Call of Duty, Overwatcha i World of Warcraft, ale odwołuje się od decyzji brytyjskiego organu regulującego rynek i zatrudnia nawet specjalistę w tym temacie. Ostatnio dla amerykańskiej firmy nadeszła dobra wiadomość z Unii Europejskiej. Komisja Europejska dała bowiem zielone światło na połączenie dwóch przedsiębiorstw. Jak podkreślono w komunikacie prasowym, zatwierdzenie jest uzależnione od pełnego przestrzegania przez Microsoft szeregu zobowiązań związanych z rynkiem gier w chmurze.

Znamy potencjalną datę debiutu Grand Theft Auto 6. Take-Two puszcza oko do graczy

GTA 6 to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier, o której nadal oficjalnie nie wiemy nic, poza mniej lub bardziej wiarygodnymi plotkami. Za konkret powinien uchodzić raport finansowy Take-Two wydawcy serii, a dokładniej jedna z zawartych w nim informacji. Take-Two zamierza uzyskać ponad 8 miliardów dolarów przychodów między 1 kwietnia 2024 a 31 marca 2025 roku. Zapowiedziano przy tym wydanie wielu tytułów. Oczywiście spekuluje się, że w przytoczonym okresie roku fiskalnego jednym z nich będzie GTA 6. Niewątpliwie te 8 mld USD to nie są pieniądze, które da radę wygenerować bez dużej premiery pokroju Grand Theft Auto 6.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 106. Sprawdź co Cię ominęło

 0