Nie będzie procesorów Ryzen 5000XT. AMD tłumaczy, że stepping B2 to zwykłe usprawnienie produkcji

Nie będzie procesorów Ryzen 5000XT. AMD tłumaczy, że stepping B2 to zwykłe usprawnienie produkcji

W tym tygodniu w sieci pojawiły się nowe plotki na temat odświeżonych procesorów Ryzen 5000 w ramach steppingu B2, które to niby trafić miałyby na rynek pod nazwą Ryzen 5000XT, tak jak to było w przypadku serii Ryzen 3000XT. Okazuje się, że te CPU rzeczywiście istnieją, ale nie przyniosą żadnych znaczących ulepszeń wydajności w stosunku do swoich poprzedników. Według przedstawiciela AMD nowa wersja B2 jest wynikiem ulepszonego procesu produkcyjnego i powinna być dostępna w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Przeciek sugerował zaś, że AMD prawdopodobnie wypuści serię Ryzen 5000XT jako procesory na steppingu B2 i obejmował dwa modele: 16-rdzeniowy procesor z taktowaniem podstawowym 3,4 GHz i taktowaniem Boost 5,0 GHz oraz 6-rdzeniowy z taktowaniem podstawowym 3,7 GHz i 4,6 GHz Boost. Już zachowanie tych samych zegarów co w poprzedniku w przypadku drugiego procesora powinno dać do myślenia. 

Nowa wersja B2 jest wynikiem ulepszonego procesu produkcyjnego i powinna być dostępna w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Nie będzie procesorów Ryzen 5000XT. AMD tłumaczy, że stepping B2 to zwykłe usprawnienie produkcji

Po zapytaniu wprost o tę kwestię AMD złożyło oświadczenie potwierdzające, że nie są to nowe procesory. Układy powstające na steppinguN B2 są takie same jak obecnie dostępne chipy Ryzen 5000, które oparte są na steppingu B0. Jedyna różnica polega na tym, że bazują one na nowym procesie produkcyjnym. „W ciągłych wysiłkach zmierzających do ulepszenia naszych możliwości produkcyjnych i logistycznych, AMD stopniowo przenosi procesory AMD Ryzen z serii 5000 do wersji B2 w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W wersji B2 nie ma żadnych ulepszeń w zakresie funkcji, ani wydajności i nie jest wymagana aktualizacja systemu BIOS” - powiedział przedstawiciel AMD, wyjaśniając sprawę raz na zawsze.

Ryzen 9 5950XT i Ryzen 5 5600XT - nadchodzą odświeżone procesory AMD Zen 3

Producenci chipów bardzo często wypuszczają nowe wersje produktów podczas wymiany niektórych komponentów, ulepszania procesów, usuwania błędów itp. Chociaż AMD nie potwierdziło powodu stworzenia nowej wersji, możliwe jest, że procesory B2 zostaną wprowadzone z niewielkimi korektami, co zwiększy produkcję i zapasy serii Ryzen 5000. Innym prawdopodobnym wyjaśnieniem nowej wersji Ryzen 5000 byłoby naprawienie luk PSF wprowadzonych w chipach Zen3 i/lub luk Spectre w pamięci podręcznej micro-op procesorów opartych na Zen. Podsumowując, większość użytkowników końcowych nie będzie w stanie odróżnić procesora Ryzen 5000 B0 od procesora B2.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie będzie procesorów Ryzen 5000XT. AMD tłumaczy, że stepping B2 to zwykłe usprawnienie produkcji

 0