Nie będziemy musieli długo czekać na wsparcie Wi-Fi 7 przez platformy Intela

Nie będziemy musieli długo czekać na wsparcie Wi-Fi 7 przez platformy Intela

Pozycja lidera wśród dostawców platform do notebooków zobowiązuje, dlatego Intel musi wyznaczać trendy i być pionierem w tym segmencie, aby ją utrzymać, tym bardziej że czuje już oddech konkurencji na karku. Jednym z kluczowych elementów laptopów jest szybkie połączenie Wi-Fi, więc wprowadzenie najnowszej wersji tej technologii ma kluczowe znaczenie dla giganta procesorów. 

Jak się okazuje, Intel zapewni obsługę Wi-Fi 7 na swoich platformach konsumenckich PC do 2024 roku. „Obecnie opracowujemy Intel Wi-Fi 802.11be w celu uzyskania certyfikatu Wi-Fi Alliance i zostanie on zainstalowany w produktach PC, takich jak laptopy, do 2024 roku” – powiedział Eric McLaughlin, wiceprezes Intela ds. łączności bezprzewodowej. „Spodziewamy się, że pojawi się on na głównych rynkach w 2025 roku” - dodał.

Intel zapewni obsługę Wi-Fi 7 na swoich platformach konsumenckich PC do 2024 roku.

Nie będziemy musieli długo czekać na wsparcie Wi-Fi 7 przez platformy Intela

Wi-Fi 7 (znane również jako IEEE 802.11be) będzie oferować maksymalny surowy zagregowany bitrate wynoszący 40 000 Mbit/s (40 Gbit/s), co sprawi, że przewodowe połączenia Ethernet mogą być znacznie wolniejsze od bezprzewodowych. Jednak w większości przypadków urządzenia klienckie będą obsługiwać znacznie wolniejsze połączenia, choć zapewne wciąż dużo szybsze niż zwykły gigabitowy Ethernet.

Jednak aby uzyskać tak wysoki bitrate, klienci Wi-Fi 7 i punkty dostępowe będą musiały korzystać z trzech pasm — 2,40 GHz, 5 GHz i 6 GHz — i zwiększyć szerokość kanału do 320 MHz oraz dodać 4096-QAM. Tymczasem, ponieważ Wi-Fi 7 będzie opierać się na technologiach wprowadzonych przez swoich poprzedników, obowiązkowe będzie wsparcie dla takich funkcji jak MU-MIMO (Multi-User Multiple-Input Multiple-Output) i OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access) obsługiwanych przez Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E.

Biorąc pod uwagę znacznie lepszą wydajność Wi-Fi 7 w porównaniu z Wi-Fi 6/6E, Intel oczekuje, że technologia ta zostanie zaadaptowana przez urządzenia wymagające dużej przepustowości, takie jak m.in. headsety rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, które wykorzystują technologię Intel WiGig (Wireless Gigabit).

Oczekuje się, że Instytut Electrical and Electronics Engineers (IEEE) formalnie przyjmie specyfikację IEEE 802.11be dopiero w 2025 r., więc niektóre jej funkcje mogą ulec zmianie. Co ciekawe, Intel przygląda się temu z entuzjazmem i oczekuje, że wydajność nadchodzącej technologii Wi-Fi 7 (lub jego własnych chipów klienckich Wi-Fi 7) jeszcze poprawi się do czasu jej wprowadzenia na rynek w 2024 roku. „Ponieważ do premiery 802.11be pozostał ponad rok, wciąż istnieje szansa, że ​​możemy jeszcze zwiększyć szybkość przetwarzania” - powiedział McLaughlin.

Od dłuższego czasu Intel jest jednym z największych zwolenników Wi-Fi 7. Zarówno Broadcom, jak i Qualcomm, również ogłosiły już swoje chipy zgodne z Wi-Fi 7 dla punktów dostępowych i urządzeń klienckich, więc zdaje się, że rzeczywiście dużymi krokami zbliżamy się do kolejnego przełomu w ramach Wi-Fi. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie będziemy musieli długo czekać na wsparcie Wi-Fi 7 przez platformy Intela

 0