Nie chcą produkować iPhone'ów w Indiach przez lokalną "kulturę pracy"

Nie chcą produkować iPhone'ów w Indiach przez lokalną "kulturę pracy"

Wistron sprzedaje swoje placówki montażowe iPhone'ów w Indiach firmie Tata. Osoby zaznajomione ze sprawą stwierdziły, że zysk generowany z produkcji iPhone'ów był zbyt niski, a praktyki zarządzania Wistron różnią się od lokalnych praktyk pracowniczych.

Wistron, firma zajmująca się montażem iPhone'ów, jest obecnie w trakcie sprzedaży swojej jednostki montażowej w Kolar niedaleko Bengaluru w Indiach, firmie Tata Group. Tata Group prowadzi obecnie próby montażu przyszłych modeli iPhone'a 15 w tym regionie. To odejście następuje w momencie, gdy inni producenci kontraktowi Apple, tak jak Foxconn i Pegatron, zwiększają swoją obecność w Indiach. Wistron był pierwszym spośród trzech globalnych producentów kontraktowych Apple, który rozpoczął montaż iPhone'ów w Indiach w 2017 roku. Jednak jego niezdolność do zaangażowania się w produkcję komponentów i zarządzanie dostawami, co jest kluczowe dla łańcucha dostaw Apple, jest jednym z głównych powodów, dla których tajwański producent kontraktowy opuszcza Indie, które są drugim co do wielkości rynkiem smartfonów na świecie.

Wistron, jeden z trzech największych monterów iPhone'ów w Indiach wycofuje się z rynku z powodu nieopłacalności oraz problemów z lokalną kulturą pracy.

Kolejny problem to lokalna kultura pracy. W grudniu 2020 roku wybuchły zamieszki w nowo otwartym oddziale Wistron w Kolarze, gdy pracownicy protestowali przeciwko rzekomo niewypłaconym wynagrodzeniom i nadmiernym godzinom pracy. Ten incydent kosztował firmę około 50 mln USD w formie odszkodowania. Apple umieściło Wistron na okresie próbnym, wstrzymując działalność jednostki do czasu podjęcia działań naprawczych. Praca została wznowiona w lutym 2021 roku. Obecnie od środy ponad 400 starszych pracowników produkcji protestuje przeciwko kierownictwu, domagając się równych wynagrodzeń.  Z tym problemem będzie sobie radzić teraz Tata, bo chociaż umowa jeszcze nie została sfinalizowana, nowe kierownictwo już objęło kluczowe stanowiska.

Z powodu sprzedaży swojej jednostki w Kunshan firmie Luxshare w 2020 roku, Wistron zakończył montaż iPhone'ów w Chinach. W rezultacie, działalność firmy w Indiach stała się zbyt mała, aby nad nią skupić się. Dodatkowo, "Wistron nie był w stanie osiągnąć zysków z działalności dla Apple w Indiach. Próbował negocjować wyższe marże z Apple, ale jako mniejszy gracz w porównaniu do Foxconn i Pegatron na całym świecie, nie miał wystarczającej siły negocjacyjnej" - powiedział jeden z dyrektorów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie chcą produkować iPhone'ów w Indiach przez lokalną "kulturę pracy"

 0