Nie masz tuszu w drukarce, nie skorzystasz ze skanera. Canon oskarżony o swoje praktyki

Nie masz tuszu w drukarce, nie skorzystasz ze skanera. Canon oskarżony o swoje praktyki

Canon to firma znana głównie z produkcji sprzętu fotograficznego i drukarek dla użytkowników biznesowych i domowych. Producent właśnie został pozwany za to, że nie pozwala klientom korzystać z funkcji skanowania lub faksowania w urządzeniach wielofunkcyjnych, jeśli w wielu modelach drukarek wyczerpie się atrament. 

David Leacraft wniósł pozew zbiorowy przeciwko Canon USA, zarzucając firmie zaangażowanie w oszukańcze praktyki marketingowe i bezpodstawne wzbogacanie się. Sprawa dotyczy drukarek All-in-one, czyli urządzeń wielofunkcyjnych, które oprócz funkcji drukowania oferują również możliwość skanowania lub faksowania. Leacraft zdecydował się wnieść pozew po odkryciu, że zakupiona przez niego drukarka Pixma MG2522, reklamowana jako urządzenie typu „wszystko w jednym”, nie będzie działać jako skaner, gdy wkłady atramentowe są na niskim poziomie lub puste. Co więcej, funkcje faksowania również nie działają, gdy w niektórych modelach zabranie atramentu.

Canon pozwany za to, że nie pozwala klientom korzystać z funkcji skanowania lub faksowania w urządzeniach wielofunkcyjnych, jeśli w drukarce wyczerpie się atrament. 

Nie masz tuszu w drukarce, nie skorzystasz ze skanera. Canon oskarżony o swoje praktyki

Oczywiście atrament nie jest w żaden sposób potrzebny do skanowania czy faksowania dokumentów, dlatego w reklamacji podkreśla się, że te cechy powinny działać niezależnie od poziomu atramentu. W związku z tym pozew zbiorowy, w którym bierze udział ponad 100 osób, ma na celu uzyskanie co najmniej 5 mln dolarów zadośćuczynienia. Jedno z domniemanych naruszeń w skardze obejmuje bezpodstawne wzbogacenie; pozew stwierdza, że ​​firma Canon wyłączyła te funkcje, aby zwiększyć zyski, sprzedając zamienne wkłady atramentowe. Inne domniemane naruszenia wymienione w skardze to naruszenie przez firmę Canon wyraźnych warunków gwarancji oraz nieujawnienie istotnych informacji.

„W przeciwieństwie do drukarek „jednofunkcyjnych”, które sprzedaje, firma Canon nazywa te urządzenia wielofunkcyjne „3 w 1” lub „4 w 1”, ponieważ rzekomo zapewniają one trzy lub cztery funkcje. Drukarki typu „All-in-One” nie skanują ani nie faksują dokumentów, gdy ich wkłady atramentowe są puste lub mają niski poziom, a twierdzenia reklamowe firmy Canon są fałszywe, wprowadzające w błąd i mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną” - czytamy w pozwie. Skarga zawiera również dowody dotyczące tego, w jaki sposób drukarki atramentowe są sprzedawane po kosztach lub poniżej, a firmy spodziewają się generować zyski ze sprzedaży kartridży atramentowych.

Jak podaje BleepingComputer, problemy z działaniem bez atramentu były zgłaszane co najmniej od 2016 r. Pracownicy pomocy technicznej odpowiadali, że kartridże muszą być zainstalowane w urządzeniu i muszą zawierać atrament, aby móc korzystać ze wszystkich funkcji drukarki. Zgodnie ze skargą, dotknięte problemem drukarki wielofunkcyjne obejmują ponad 20 modeli. Pozew zbiorowy został złożony w ubiegłym tygodniu i czeka na akceptację sądu.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie masz tuszu w drukarce, nie skorzystasz ze skanera. Canon oskarżony o swoje praktyki

 0