Facebook położy ogromny światłowód między USA a Europą. Prędkości mają sięgać 0,5 Pbit/s

Facebook położy ogromny światłowód między USA a Europą. Prędkości mają sięgać 0,5 Pbit/s

Facebook od dawna szuka sposobów na zwiększenie dostępności i jakości dostępu do internetu na całym świecie i oczywiście przy okazji do platformy społecznościowej. Pomóc w tym ma gigantyczny światłowód, który zostanie rozłożony między Europą a USA.

Facebook chce drastycznie zwiększyć szybkości przesyłania danych między Europą a Stanami Zjednoczonymi. W tym celu wykorzystany będzie kabel złożony 24 par włókien, z możliwością transmisji do pół petabita na sekundę. Jeśli konstrukcja kabla się sprawdzi, liczba ta będzie reprezentować najszybsze prędkości przesyłania danych dla dowolnego dalekosiężnego systemu podmorskich kabli optycznych. Facebook oczywiście sam nie zbuduje tego kabla – firma ma pomysł, ale nie ma odpowiedniego zaplecza do tego typu działań. Zamiast tego zadanie zostało zlecone firmie NEC (wcześniej znanej jako Nippon Electronic Company), międzynarodowej japońskiej korporacji specjalizującej się w tego rodzaju technologii. NEC twierdzi, że do tej pory zbudował ponad 300000 km kabla światłowodowego "prawie 8 razy okrążając ziemię".

Facebook zatrudnił firmę NEC do wykonania kabla, który połączy Europę i USA, znacznie zwiększając prędkość transmisji między kontynentami.

Facebook twierdzi, że kabel zapewni 200 razy większą przepustowość internetu niż inne kable transatlantyckie zbudowane w latach 2000. Nie wiadomo kiedy projekt wdrażany przez NEC zostanie ukończony, nie ma nawet żadnych szacunków, więc na sprawdzenie obietnic Facebooka zapewne jeszcze trochę poczekamy. Idea z pewnością wydaje się świetna, jednak znając Facebooka, firma raczej nie działa czysto altruistycznie.

Nie jest to pierwsze podejście Facebooka do tematu dostarczania internetu. Kilka lat temu gigant mediów społecznościowych opracował nawet ogromny samolot zasilany energią słoneczną, który miał  dostarczać szybki internet do obszarów o niedostatecznym zasięgu. Projekt ostatecznie pogrzebano w 2018 roku, a w dużo większej skali i z lepszą realizacją dostarczaniem internetu "z powietrza" zajął się Elon Musk.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook położy ogromny światłowód między USA a Europą. Prędkości mają sięgać 0,5 Pbit/s

 0