Ceny kart graficznych AMD i NVIDII wciąż rosną i to pomimo większych dostaw. AMD droższe niż NVIDIA

Ceny kart graficznych AMD i NVIDII wciąż rosną i to pomimo większych dostaw. AMD droższe niż NVIDIA

Jeszcze w okresie wakacyjnym widzieliśmy powolne, ale systematyczne obniżanie cen kart graficznych, co dawało graczom nadzieję, że rynek powoli się unormuje. Niestety od kilku tygodni znów obserwujemy trendy wzrostowe i nie ma oznak, że cokolwiek się zmieni.

Jeśli planujecie zakup nowej karty graficznej, to albo pogodzicie się z zawyżonymi, często złodziejskimi cenami, albo będziecie czekać kolejne miesiące w nadziei, że sytuacja na rynku zacznie się w końcu normować. Niestety najnowszy raport przygotowany przez 3DCenter pokazuje, że ten czas oczekiwania może się jeszcze wydłużyć, a okres świąteczny upłynie pod znakiem większej niż zwykle drożyzny. Po gwałtownym spadku cen w lipcu, karty graficzne nadal stają się coraz droższe, pomimo wszelkich wysiłków AMD i NVIDIA dążących do zwiększenia dostaw.

AMD i NVIDIA zwiększają dostawy, jednak ceny kart graficznych od lipca nieustannie rosną. Średnio za karty AMD trzeba zapłacić 183% ceny sugerowanej.

Karty AMD Radeon RX 6000 odnotowują stały wzrost cen od początku lipca, kiedy karta osiągnęła 153% sugerowanej ceny detalicznej, co było najniższym poziomem od lutego. Niestety, był to ostatni spadek i karty teraz drożeją, i sugeruje się, że w przyszłym miesiącu będą kosztować  188% ceny sugerowanej. Obecne ceny, które są średnią wielu modeli RDNA2 od wielu popularnych sprzedawców w Austrii i Niemczech, mają średnią cenę 83% wyższą w stosunku do sugerowanej ceny detalicznej. Ceny kart AMD wzrosły ze 174% do 183% (miesiąc do miesiąca) ceny sugerowanej i jest to znacznie większa wartość niż u konkurencji, gdzie nie widać aż tak drastycznego skoku.

Podobna sytuacja panuje w konkurencyjnym obozie NVIDII, choć tutaj widać trochę niższe podwyżki. Ceny kart GeForce są około 72% wyższe niż sugerowana cena producenta. Ceny kart NVIDII wzrosły ze 170% do 172% ceny sugerowanej w ciągu miesiąca. Kart AMD mają obecnie wyższe skoki, co może mieć również związek z nieco gorszą dostępnością. Produkcja kart się zwiększa, jednak wcale nie powoduje to spadków cen. Póki co nie ma żadnego rozwiązania sytuacji, która ciągnie się już od roku. Niewykluczone, że problemy z dostępnością dotkną również kolejną generację GPU.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny kart graficznych AMD i NVIDII wciąż rosną i to pomimo większych dostaw. AMD droższe niż NVIDIA

 0