Intel odrzuca Wielką Brytanię przez Brexit. Anglicy wściekli. Fabryki wciąż mogą powstać w Polsce

Intel odrzuca Wielką Brytanię przez Brexit. Anglicy wściekli. Fabryki wciąż mogą powstać w Polsce

Sytuacja związana z niedoborami półprzewodników wreszcie zmusiła producentów do rozpoczęcia inwestycji w wielu różnych regionach, by minimalizować ryzyko zerwania łańcucha dostaw. Jedną z firm, które chcą wybudować swoje fabryki w Europie jest Intel. Firma szuka odpowiedniego miejsca, a teraz wiemy, że z rywalizacji odpadła Wielka Brytania.

Intel ma wielkie ambicje i plany związane z rozbudową fabryk, odebraniem AMD przejętych udziałów w rynku, a także rozpoczęcie rywalizacji z TSMC i Samsungiem w zakresie produkcji kontraktowej. Intel szuka odpowiedniego miejsca pod dwie nowe fabryki chipów w Europie i z listy państw, które są brane pod uwagę wypadła właśnie Wielka Brytania. Powodem jest opuszczenie Unii Europejskiej, przez co Intel nie uważa już tego kraju za dobrą lokalizację do ekspansji w ramach strategii IDM 2.0, dlatego obecnie ocenia kilka propozycji z 10 innych krajów europejskich i prowadzi rozmowy z urzędnikami w Europie, aby określić najlepszą lokalizację dla nowych fabryk, a także zapewnić potrzebne dotacje na projekt.

Intel oświadczył, że przez Brexit nie wybuduje swoich fabryk w Wielkiej Brytanii. Firma szuka lokalizacji pod dwie nowe placówki, a pod uwagę jest wciąż brana Polska. 

Podczas wywiadu dla BBC, dyrektor generalny Pat Gelsinger powiedział, że firma mocno rozważała Wielką Brytanię jako potencjalną lokalizację dla fabryki chipów, ale Brexit całkowicie przekreślił te plany. Po tym, jak Wielka Brytania podjęła decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej, Intel otrzymał co najmniej 70 propozycji lokalizacji w 10 innych krajach Europy, z których niektóre wydawały się Intelowi bardziej atrakcyjne w obecnym kontekście. Gelsinger mówi, że ma nadzieję, że firma będzie w stanie osiągnąć porozumienie w sprawie budowy dwóch nowych fabryk do końca tego roku. 

 Intel zainwestuje w Polsce 80 mld euro? Gigant szuka miejsca na nowe fabryki chipów

Plan Intela rozłożony będzie kilka, w ciągu których powstaną dwie europejskie fabryki. Dyskusje z urzędnikami UE przebiegają podobno dobrze, a Intel ma nadzieję, że pozyska dotacje z Funduszu Odbudowy i Odporności. Intel szacuje, że projekt ten pochłonie nawet 80 - 90 miliardów dolarów. Gelsinger angażuje się w rozmowy z rządami i głównymi klientami m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Polsce i Holandii. W Polsce Pat Gelsinger spotkał się z premierem Mateuszem Morawiecki centrum R&D w Gdańsku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel odrzuca Wielką Brytanię przez Brexit. Anglicy wściekli. Fabryki wciąż mogą powstać w Polsce

 0