TSMC: Niedobory są sztucznie wywoływane. Niektórzy magazynują i przetrzymują chipy

TSMC: Niedobory są sztucznie wywoływane. Niektórzy magazynują i przetrzymują chipy

Magazyn TIME donosi, że niektóre z obecnych niedoborów chipów mogą być sztucznie wywołane przez jedną lub wiele firm w łańcuchu dostaw. Prezes TSMC twierdzi, że niektórzy posiadają zapasy chipów, które są przetrzymywane w magazynach.

TIME dokonywał przeglądu globalnego przemysłu półprzewodników i roli TSMC w tym segmencie. Pośród kilku przedstawicieli z branży, TIME przeprowadził wywiad z prezesem TSMC, Markiem Liu, który rzucił nieco światła na obecną sytuację. Mark Liu powiedział: "Ale powiedziałem im: 'Jesteście klientem mojego klienta. Jak mógłbym [priorytetować innych] i nie dawać wam chipów?'". Była to reakcja na pytanie o skargi producentów samochodów i oskarżenia, że problemy zaczęły się właśnie od TSMC. W związku z takimi zarzutami Liu zlecił analizę rynku i sprawdzenie, którym klientom faktycznie brakuje chipów, a którzy je magazynują i przetrzymują.

Prezes TSMC zlecił analizę rynku, która odkryła, że niektórzy magazynują chipy, powodując wzrost cen. Nie są to bezpośredni klienci firmy, ale raczej pośrednicy.

W efekcie TSMC przeniosło część zasobów i rozpoczęło priorytetowo produkcję dla klientów, którym faktycznie kończyły się zapasy, odsuwając tych, którzy z jakiegoś powodu wciąż powiększali stany magazynowe. Nie była to chwalona przez producentów decyzja, ale wydaje się, że słuszna, biorąc pod uwagę obecną sytuację. W obliczu tego, co opisano jako globalny niedobór chipów, więcej chipów wysyłano do fabryk, niż trafiło do produktów, co oznacza, że "są ludzie zdecydowanie gromadzący chipy gdzieś w łańcuchu dostaw" – mówi Liu, co sugeruje, że w rzeczywistości problemem mogą być nie klienci TSMC, ale raczej pośrednicy i dystrybutorzy, którzy gromadzą chipy i pchają w górę ceny.

Branża półprzewodników skurczyła się, mimo że same chipy stały się bardziej rozpowszechnione i kluczowe. Poza TSMC, jedyną firmą zdolną do komercyjnej produkcji najbardziej zaawansowanych 5-nanometrowych (nm) chipów jest południowokoreańska firma Samsung Electronics. TSMC buduje już jednak nowy zakład produkcyjny, aby produkować przełomowe 3-nm chipy, które mają być do 15% szybsze i zużywać znacznie mniej energii. Najnowsza generacja produkcji chipów pozostawi amerykańskie firmy, takie jak Intel i GlobalFoundries, o co najmniej dwie generacje w tyle.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC: Niedobory są sztucznie wywoływane. Niektórzy magazynują i przetrzymują chipy

 0