Intel zainwestuje w Polsce 80 mld euro? Gigant szuka miejsca na nowe fabryki chipów

Intel zainwestuje w Polsce 80 mld euro? Gigant szuka miejsca na nowe fabryki chipów

Sytuacja rynkowa związana z globalnym niedoborem półprzewodników i konieczność stworzenia stabilnego łańcucha dostaw, zmuszają gigantów do inwestycji Europie i Ameryce Południowej. Dotyczy to również Intela, a jednym z krajów branych pod uwagę do budowy nowej fabryki, jest Polska.

Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, wygłosił swoje pierwsze przemówienie od czasu objęcia stanowiska. Podczas swojej prezentacji na IAA Mobility w Monachium w Niemczech ujawnił, że firma ma ambitny plan zainwestowania do 80 miliardów euro w budowę nowych fabryk chipów w Europie, w ramach działań dążących do zwiększenia mocy produkcyjnych i zmniejszenia uzależnienia branży od Azji w zakresie półprzewodników.

CEO Intela zapowiedział budowę nowych fabryk w Europie. Trwają rozmowy z rządami kilku państw w tym z Polską. 

Plan zakłada budowę dwóch fabryk chipów w nowej lokalizacji w Europie, a inwestycja zostanie rozłożona na kilka lat. Lokalizacja zakładu nie została jeszcze ustalona. Gelsinger angażuje się w rozmowy z rządami i głównymi klientami w Niemczech, Francji, Belgii, Polsce i Holandii i oczekuje się, że do końca roku ogłosi lokalizację nowego zakładu produkcyjnego. W Polsce Pat Gelsinger spotkał się z premierem Mateuszem Morawiecki centrum R&D w Gdańsku. Intel jednocześnie chce rozpocząć produkcję chipów dla producentów samochodów, korzystając z istniejącej fabryki w kampusie firmy Leixlip w hrabstwie Kildare w Irlandii.

Podobnie jak konkurencyjne TSMC, które również chce stworzyć europejską filię, Intel Foundry Services będzie szukać dotacji, oferowanych przez polityków z unijnego Funduszu Odbudowy i Odporności, które w ciągu następnej dekady wyniosą 175 miliardów dolarów. Gelsinger zaznaczył podczas swojej prezentacji, że "potrzebujesz nas, a my potrzebujemy Ciebie… Celem jest stworzenie centrum innowacji w Europie".

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zainwestuje w Polsce 80 mld euro? Gigant szuka miejsca na nowe fabryki chipów

 0