Nie uśmiechasz się? Nie wejdziesz! Chińskie AI od Canona wpuszcza do biur tylko "zadowolonych"

Nie uśmiechasz się? Nie wejdziesz! Chińskie AI od Canona wpuszcza do biur tylko "zadowolonych"

Firma Canon wymyśliła wręcz dystopijny sposób na rozwiązanie problemu morale w miejscu pracy: w biurach chińskiej spółki zależnej Canon Information Technology zainstalowała kamery z technologią "rozpoznawania uśmiechu", które obsługują algorytmy sztucznej inteligencji. Kamery pozwalają wejść do pomieszczeń lub umówić się na spotkania tylko uśmiechniętym pracownikom, co pozwala twierdzić, że każdy pracownik jest zdecydowanie w 100 procentach zadowolony przez cały czas. Informacje o takim stanie rzeczy podał Financial Times, opisując metody inwigilacji chińskich pracowników i oceniania za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Pracownicy są nieustannie monitorowani, nawet podczas przebywania poza biurem.

Chiński oddział Canona zaprojektował i wdrożył system, który ma poprawiać nastrój w pracy. Bez uśmiechu na twarzy pracownik nie wejdzie do pomieszczeń lub nie wykona części zadań. Chiny chcą monitorować i wpływać na psychikę pracowników.

Canon Information Technology zapowiedział w zeszłym roku aparaty "rozpoznające uśmiech" jako element zarządzania miejscem pracy. „Chcieliśmy zachęcić pracowników do tworzenia pozytywnej atmosfery poprzez wykorzystanie tego systemu z włączonym wykrywaniem uśmiechu” – powiedział Nikkei rzecznik Canon China. „Przeważnie ludzie są zbyt nieśmiali, by się uśmiechać, ale kiedy przyzwyczają się do uśmiechów w biurze, po prostu zachowują uśmiech bez systemu, który stworzył pozytywną i żywą atmosferę” – dodał rzecznik. Technologia „uśmiechniętej twarzy” to podstawa systemu „Jiachuang Space” firmy Canon, który mierzy również temperaturę pracowników, rejestruje gości i umożliwia im drukowanie dokumentów.

W swojej zapowiedzi z października zeszłego roku firma Canon poinformowała, że ​​sprzedaje narzędzia firmom, od restauracji, przez szpitale, po banki, i że „ma nadzieję, że przyniesie radość i zdrowie wszystkim w erze po epidemii ”. Inaczej patrzą na to pracownicy, którzy powiedzieli Nikkei, że wymóg uśmiechania się jest niemile widziany i nachalny. „Więc teraz firmy nie tylko manipulują naszym czasem, ale także naszymi emocjami” – powiedział jeden z użytkowników Weibo. Nowość jest częścią szerszego trendu zarządzania pracownikami, który wykracza poza monitorowanie fizycznych działań i dążenie do wpływania na stan psychiczny pracowników umysłowych. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie uśmiechasz się? Nie wejdziesz! Chińskie AI od Canona wpuszcza do biur tylko "zadowolonych"

 0