Nie wszystkie karty AMD Radeon RX 5600 XT mogą uzyskać pamięć 14 Gb/s

Nie wszystkie karty AMD Radeon RX 5600 XT mogą uzyskać pamięć 14 Gb/s

W tym tygodniu AMD wypuściło RX 5600 XT, swój najnowszy procesor graficzny oparty na NAVI, który ma na celu wypełnienie luki w wydajności między Nvidią 1660 Ti a RTX 2060. Kilka dni przed premierą AMD przekazało partnerom aktualizację oprogramowania układowego VBIOS dla zwiększenia wydajności, co było odpowiedzią na nagłą obniżkę cen układów RTX 2060. Kilka dni przed oficjalnym wydaniem AMD zdecydowało się na aktualizację VBIOS dla serii RX 5600 XT, która zwiększyła częstotliwość rdzenia GPU i szybkość pamięci, aby poprawić wydajność i przenieść RX 5600 XT znacznie bliżej Nvidii RTX 2060 i AMD RX 5700 pod względem osiągów. Chociaż nowe VBIOS zwiększyło częstotliwość rdzenia GPU, większość wzrostu wydajności wynikała z faktu, że nowe VBIOS podniosło przepustowość pamięci z 12 Gb/s do 14 Gb/s, co stanowi prawie 17% wzrost przepustowości. Pomimo wydania nowego oprogramowania układowego, niektórzy partnerzy AMD postanowili jednak zachować ostrożność przy stosowaniu tych aktualizacji VBIOS.

MSI i ASUS chcą sztucznie ograniczyć rozpowszechnianie nowego VBIOS, zwiększającego parametry kart, żeby samemu wypuścić nowy, lepszy i droższy model? Czy może faktycznie obawiają się, że kości pamięci nie podołają nowym ustawieniom, co spowoduje lawinę zwrotów reklamacyjnych?

Zarówno Asus, jak i MSI zalecają ostrożność z nowym oprogramowaniem do istniejących kart RX 5600 XT. MSI wyjaśniło tę decyzję w ostatnim odcinku programu Insider na YouTube. Gospodarze programu MSI Insider twierdzą, że oryginalne układy pamięci używane w RX 5600 XT są zaprojektowane do pracy z przepustowością 12 Gb/s i tak są certyfikowane, więc zastosowanie aktualizacji oprogramowania układowego, która zwiększa przepustowość do 14 Gb/s, może prowadzić do wadliwej pracy i zwiększonych reklamacji. Zarówno MSI, jak i Asus zdecydowały się na wprowadzenie nowych jednostek 5600 XT, które mają pamięć 14 Gb/s  od razu po wyjęciu z pudełka, aby zagwarantować, że karty będą w 100% stabilne i potencjalnie powodować mniej zwrotów.

Inni partnerzy AMD nie mieli problemu z wydaniem BIOSów 14 Gb/s dla prawie wszystkich swoich kart, ale dlaczego MSI i ASUS nie mogą zrobić tego samego? Problem polega na tym, że zarówno MSI, jak i ASUS same nie kupują pamięci, chipy są dostarczane przez AMD, jak wyjaśniają pracownicy MSI. Dostarczona pamięć została skonfigurowana do pracy z szybkością 12 Gb/s, a nie 14 Gb/s. Chociaż układy mogą obsługiwać prędkość 14 Gb/s, MSI i ASUS nie mogą zagwarantować takiej prędkości. Co ciekawe, MSI nie miało problemu z wysłaniem BIOSów 14 Gb/s do recenzentów, którzy już otrzymali modele GAMING X. Powiedziano im, aby sflashowali otrzymane GAMING X  i zmienili nazwy swoich produktów w recenzjach ma GAMING Z - model, który posiada przepustowość 14 GB/s fabrycznie. W tym kontekście wyjaśnienia MSI są zastanawiające. MSI i ASUS chcą sztucznie ograniczyć rozpowszechnianie nowego VBIOS, zwiększającego parametry kart, żeby samemu wypuścić nowy, lepszy i droższy model? Czy może faktycznie obawiają się, że kości pamięci nie podołają nowym ustawieniom?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie wszystkie karty AMD Radeon RX 5600 XT mogą uzyskać pamięć 14 Gb/s

 0