Niektóre procesory Ryzen 5600X i 5800X to zablokowane 5900X i 5950X. Czy da się je odblokować?

Niektóre procesory Ryzen 5600X i 5800X to zablokowane 5900X i 5950X. Czy da się je odblokować?

Igor z Igor's Lab oraz  Yuri "1usmus" Bubliy podczas prac nad nową wersją CTR 2.0 (Clock Tuner For Ryzen) dla procesorów Zen 3 odkryli, że niektóre procesory AMD Ryzen 5 5600X i Ryzen 7 5800X są fizycznie oparte na konstrukcji z dwoma chipletami z rdzeniami (CCD), a nie z pojedynczym CCD. Wykryto dwa modele procesorów z fizycznie obecnymi dwoma CCD (core chiplet die). Biorąc pod uwagę liczbę rdzeni, układy te powinny być zbudowane w oparciu o jeden CCD, ale na pokładzie wykryto drugi CCD. Procesory do komputerów stacjonarnych  Zen 3 wykorzystują dwa 8-rdzeniowe CCD, aby osiągnąć do 16 rdzeni. Oznacza to, że 12-rdzeniowy 5900X i 16-rdzeniowy 5950X używają dwóch CCD, podczas gdy 6-rdzeniowy 5600X i 8-rdzeniowy 5800X zwykle mają tylko jeden chiplet z rdzeniami. Tak było dotychczas, jednak AMD wprowadziło zmiany, co widać w oprogramowaniu zgłaszającym "Active CCD # 2".

Niektóre procesory 5600X i 5800X posiadają dodatkowy chiplet, co wskazuje, że zbudowano je w oparciu o odrzuty z produkcji Ryzenów 9. Z niecierpliwością czekamy na informacje, czy uda się uruchomić zablokowany dodatkowe jądro z rdzeniami.

Wszystko wskazuje, że 5600X i 5800X zostały zbudowane jako MCM (multi-chip module), korzystając z dwóch jąder CCD i jednego I/O , ale mimo że cały drugi CCD jest fizycznie obecny w pakiecie, jest on wyłączony. Procesor oczywiście będzie działał jak zapowiadano, a użytkownik końcowy nie zauważy żadnej różnicy między wersjami, choć możliwości podkręcania mogą być mniejsze. Można zakładać, że 5600X, który jest oparty na konstrukcji z dwoma jądrami CCD, to zasadniczo układ 5900X, gdzie jedno z jąder nie przeszło pomyślnie testów jakościowych. W tych układach można wyłączyć CCD 0 lub CCD 1, w zależności od modelu. Możliwe są jednak drobne błędy na skutek całkowitego wyłączenia CCD 0, jednak póki co są to domysły. Podczas analizy procesorów odkryto, że CCD 1 przebywało w stanie głębokiego uśpienia (czyli w zasadzie było wyłączone) i nie było dostępne dla operacji.

Oczywiście szybko pojawił się pomysł odblokowania uśpionego jądra i przerobienia tańszych jednostek w Ryzen 9. W końcu w historii AMD wiele razy widzieliśmy, że zarówno procesory, jak i karty graficzne można było przerabiać na wyższe modele, często przez jedynie zmianę w BIOS - tak jak to było z czwartym rdzeniem w AMD Athlon II X3 i Phenom II X3. Wykorzystywanie wadliwych Ryzenów 9 ma oczywiście sens - zapotrzebowanie na procesory jest tak wysokie, że mogą być sprzedawane jako tańsze, częściowo zablokowane warianty. Prawdopodobnie będzie możliwe znalezienie sposobu na wykorzystanie obu jąder, jednak nie ma pewności co do przyczyn ich uśpienia. AMD raczej nie sprzedaje Ryzenów 9 jako Ryzena 5 lub Ryzena 7, tylko z powodu braków tańszych modeli - jeśli jeden z CCD nie przeszedł weryfikacji, to odblokowywanie go jest pozbawione sensu, choć zapewne wkrótce ktoś podejmie ten wysiłek. Niestety w chwili obecnej nie ma sposobu włączenia nadplanowego CCD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niektóre procesory Ryzen 5600X i 5800X to zablokowane 5900X i 5950X. Czy da się je odblokować?

 0