Niemal 30 procent nowego kodu umieszczanego na GitHub jest pisane z pomocą AI

Niemal 30 procent nowego kodu umieszczanego na GitHub jest pisane z pomocą AI

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe rozwija się coraz prężniej i już teraz można w znaczny sposób ułatwiać pracę choćby programisty. Od czasu wydania narzędzia "Copilot" na stronie portalu w czerwcu, prawie 30 procent nowego kodu zostało napisane z pomocą sztucznej inteligencji.

Narzędzie Copilot to w zasadzie odpowiednik systemów przewidywania tekstu, które można znaleźć w Gmailu, a nawet w telefonie. Użytkownik zaczyna wpisywać wiersz kodu, a Copilot może go automatycznie uzupełnić, albo przynajmniej spróbować tego dokonać. Jak podaje GitHub ponad 50 procent programistów, którzy zdecydowali się korzystać z Copilot, nadal używa go po pierwszym użyciu. Niestety nie wiadomo jak długo nadal z niego korzystają, ale mimo to portal ma powód do zadowolenia, bo duża część użytkowników spróbowała i prawdopodobnie przekonała się do nowej funkcjonalności.

GitHub chwali się, że z narzędzia Copilot korzysta coraz więcej programistów i z jego pomocą powstaje blisko 30% nowego kodu.

"Często słyszymy od naszych użytkowników, że ich praktyki kodowania zmieniły się dzięki Copilot" - powiedział Oege de Moor, wiceprezes zespołu Copilot GitHub Next. "Ogólnie rzecz biorąc, stają się znacznie bardziej produktywni w swoim kodowaniu". Nietrudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Copilot może automatycznie uzupełniać duże fragmenty kodu i chociaż mogą wystąpić gdzieniegdzie błędy, nadal jest to ogromna oszczędność czasu w dłuższej perspektywie. Copilot może oszczędzić programiście pisania powtarzającego się, standardowego kodu i pozwolić mu skupić się bardziej na dopieszczaniu kodu.

Obecnie funkcja Copilot GitHub jest dostępna tylko dla kilku języków programowania, w tym Ruby, TypeScript i JavaScript, jednak w planach jest obsługa dodatkowych języków, a przynajmniej tych najpopularniejszych. Nowa funkcja nie działa jeszcze idealnie, jednak im więcej użytkowników będzie z niej korzystać, tym bardziej będzie stawać się funkcjonalna.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niemal 30 procent nowego kodu umieszczanego na GitHub jest pisane z pomocą AI

 0