Niemcy mogą być kolejnym krajem, który zablokuje Chat GPT. Co dalej z chatbotem w UE?

Niemcy mogą być kolejnym krajem, który zablokuje Chat GPT. Co dalej z chatbotem w UE?

W zeszłym tygodniu włoska agencja ochrony danych podjęła decyzję o zakazie korzystania z ChatGPT ze względu na obawy dotyczące prywatności danych użytkowników. Teraz wygląda na to, że kolejny kraj europejski może podjąć taką samą decyzję.

Niemcy mogą pójść śladami Włoch

W wywiadzie dla gazety Handelsblatt, niemiecki komisarz ds. ochrony danych Ulrich Kelber powiedział, że krajowe organy regulacyjne prowadziły konsultacje z włoskimi organami regulacyjnymi w sprawie zakazu ChatGPT. Kelber stwierdził: „… w zasadzie takie działanie jest możliwe również w Niemczech”.

Wygląda na to, że kolejny kraj europejski może pójść śladami Włoch i zablokować ChatGPT. 

ChatGPT

Włoski zakaz został wprowadzony w życie po tym, jak krajowa agencja stwierdziła, że ​​ChatGPT prawdopodobnie naruszyło zasady gromadzenia danych. Twierdzi również, że ChatGPT nie monitoruje, czy z jego usług korzystają dzieci poniżej 13 roku życia. Warunki korzystania z chatbota AI zabraniają korzystania z niego przez dzieci w tej grupie wiekowej.

Chatgpt podzielił Włochy. Nie można blokować rewolucji

Odkąd we Włoszech wprowadzono zakaz, wicepremier tego kraju, Matteo Salvini, stwierdził, iż podjęcie tego kroku przez agencję zbierającą dane było „hipokryzją”. Zwracał uwagę, że inne usługi online mają własne problemy z gromadzeniem danych i prywatnością we Włoszech, ale nie zostały zablokowane tak jak ChatGPT, a co więcej, zablokowano jedynie usługę OpenAI, a z drugiej strony inne rozwiązania, które na niej bazują, jak np. bing od Microsoftu, wciąż są dostępne i trudno nie przyznać mu racji. W związku z tym w kraju podniosła się właśnie wrzawa i wiele osób wyraża swoje niezadowolenie, przekonując, że nie można blokować rewolucji. 

Jednak inne kraje poza Niemcami rozmawiają z włoskimi organami regulacyjnymi o swoich działaniach. Rzecznik irlandzkiego komisarza ds. ochrony danych stwierdził, że przyglądają się temu, co Włochy zrobiły z ChatGPT i „będą koordynować działania ze wszystkimi unijnymi organami ochrony danych w tej sprawie”. Rząd Francji również kontaktował się z Włochami w sprawie tej decyzji. Czy więc grozi nam powszechny ban na ChatGPT w całej Unii Europejskiej? Nie można wykluczać takiego scenariusza, choć wydaje się, że nie jest to bliska perspektywa. 

Warto też zaznaczyć, że Stany Zjednoczone również mają obawy związane z narzędziem OpenAI. Botowi zarzucono, że zagraża prywatności, wprowadza w błąd, jest uprzedzony oraz zagraża bezpieczeństwu narodowemu. Center for AI and Digital Policy (CAIDP) chce, by OpenAI podlegało niezależnym przeglądom produktów i usług przed ich udostępnieniem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niemcy mogą być kolejnym krajem, który zablokuje Chat GPT. Co dalej z chatbotem w UE?

 0