Austriacka firma Noctua, znana przede wszystkim z produkcji wysokiej jakości radiatorów i wentylatorów do komputerów, zaskakuje nowym podejściem do swojej działalności.
Na swoim blogu opublikowała artykuł zatytułowany „Czym jest aktywna wentylacja grzejnikowa i dlaczego warto ją rozważyć?”, w którym proponuje nietypowe jak dla swojego profilu działalności, ale niebyt innowatorskie zastosowanie swoich produktów w domowym ogrzewaniu. Firma sugeruje, że strategiczne rozmieszczenie wentylatorów wokół źródeł ciepła może przynieść korzyści zarówno użytkownikom, jak i środowisku naturalnemu.
Nowy pomysł w odpowiedzi na rosnące koszty ogrzewania
W obliczu rosnących cen energii wiele gospodarstw domowych w Europie szuka sposobów na optymalizację kosztów ogrzewania. Tradycyjne metody, takie jak pompy ciepła, lepsza izolacja czy ograniczenie temperatury w domach, to tylko część rozwiązań. Noctua wskazuje, że aktywna wentylacja grzejnikowa może być istotnym uzupełnieniem tych działań.
W artykule firma wyjaśnia, że grzejniki pracujące w niższych temperaturach – co jest charakterystyczne dla domów korzystających z pomp ciepła – mogą efektywniej ogrzewać pomieszczenia, jeśli wspomożemy je wentylatorami. Dzięki temu ciepło jest szybciej i równomierniej rozprowadzane, co prowadzi do zmniejszenia intensywności pracy systemu grzewczego.
Rozwiązanie dla różnych typów budynków
Noctua zwraca uwagę, że aktywne wentylatory mogą być przydatne zarówno w nowoczesnych, dobrze izolowanych domach, jak i w starszych budynkach. W nowoczesnych wnętrzach wentylatory pomagają eliminować zimne strefy i zapobiegają gromadzeniu się wilgoci, co może prowadzić do rozwoju pleśni. W starych domach natomiast kompensują straty ciepła wynikające z nieszczelnej izolacji czy okien.
Koszty i potencjalne oszczędności
Noctua zachęca do inwestycji w swoje wentylatory, podkreślając ich wysoką jakość, cichą pracę i wydajność. Koszt instalacji 2-3 wentylatorów na jednym grzejniku wynosi od 50 do 105 euro, w zależności od modelu. Jednak pełna konfiguracja z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak sterowniki, okablowanie i uszczelki, może wynieść nawet 200 euro na jeden grzejnik.
Firma szacuje jednak, że dzięki takiemu rozwiązaniu można obniżyć koszty ogrzewania o 5-10%. Dla osób z wysokimi rachunkami za energię oznacza to możliwość szybkiego zwrotu z inwestycji, o ile prognozy przedstawione przez Noctua są trafne.
Chociaż pomysł Noctua wydaje się praktyczny, to nie jest jednak niczym nowym, bo wentylatory na grzejnikach, to pomysł, który pojawia się co jakiś czas od lat. Dodatkowo firma musi zmierzyć się z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza w zakresie estetyki. Dotychczasowe wentylatory marki, znane z charakterystycznego brązowego wykończenia, nie każdemu przypadną do gustu w domowych wnętrzach, ale może to będzie dodatkowym impulsem do wypuszczenia wreszcie serii chromax.white.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Zimno? Noctua rozwiąże problem z kaloryferami. Wentylatory komputerowe z nietypowym zastosowaniem