Noctua NH-U12S redux - nieco okrojona, ale i nieco tańsza wersja cenionego radiatora dla CPU

Noctua NH-U12S redux - nieco okrojona, ale i nieco tańsza wersja cenionego radiatora dla CPU

W ubiegłym miesiącu Noctua zapowiadała wprowadzenie na rynek pierwszego przedstawiciela nowej linii radiatorów dla procesorów "redux". Jest to próba dostarczenia użytkownikom komputerów cenionych produktów, które po zredukowaniu do "podstawowych elementów", pozwolą stworzyć całą gamę radiatorów w przystępnej cenie, zachowując wysoką kompatybilność o łatwy montaż. Nie jest to pierwszy produkt oznaczony jako "redux", bo od kilku lat Noctua w ramach tańszej linii produktów dostarcza swoje wentylatory dla bardziej budżetowych zestawów PC. Pierwszym zestawem chłodzenia dla procesorów PC, który zostanie odświeżony jako redux, jest wielokrotnie nagradzany NH-U12S. NH-U12S po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2013 roku (i muszę tu wtrącić, że od tego roku radiator ten chłodzi u mnie kolejne procesory) i trwał w niezmienionej formie do 2019 roku, kiedy to Noctua zaktualizowała swoją ofertę, wprowadzając czarną wersję.

Noctua  NH-U12S redux - to pierwszy przedstawiciel odświeżonych radiatorów CPU, w nieco okrojonych, ale dzięki temu tańszych wersjach.

Redux wyróżnia się neutralną szarością, która może i nudna, jednak dla wieli będzie o wiele atrakcyjniejsza, niż dość kontrowersyjna kolorystyka wentylatorów Noctua w standardowej wersji. Model Redux wykorzystuje wentylator redux NF-P12. W rzeczywistości ten wentylator jest w stanie przepychać o 30 procent większy powietrza niż NH-F12, ale w tym celu wykorzystuje wyższe obroty i wytwarza nieco więcej hałasu.  W przeciwieństwie do oryginały, Noctua nie dodaje drugiego zaczepu dla wentylatora i adapterów zasilania, co jest jednym z elementów cięcia kosztów. W samym radiatorze dla oszczędności i niższej ceny końcowej, usunięto jeden ciepłowód i zamiast pięciu rurek, redux oferuje ich cztery. Cała reszta jest niezmieniona i taka sama jak w modelu premium, wliczając w to podstawę z niklowanej miedzi. Skoro już jesteśmy u podstawy, to widzimy tu kolejną oszczędność w postaci fabrycznie nałożonej pasty, zamiast strzykawki z NT-H1.

System mocowania Noctua SecuFirm nie został zmieniony i podobnie jak w modelach premium, użytkownicy otrzymują uaktualnienie do nowej podstawki, jeśli udowodnią paragonami zakup radiatora oraz płyty głównej (tu kolejne wtrącenie - osobiście potwierdzam działanie programu, z którego korzystałem już dwa razy). Użytkownicy mogą zwiększyć możliwości chłodzenia NH-U12S redux poprzez dodanie nowego opcjonalnego zestawu NA-FK1, który zawiera drugi wentylator NF-P12 redux-1700 PWM (tworzący system wentylatorów push-pull), zaciski do wentylatorów, podkładki antywibracyjne , kabel Y i adaptery Low-Noise. Czy opłaca się kupić model redux zamiast normalnej wersji? Niespecjalnie, bo realna obniżka wyniesie mniej niż 50 zł. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Noctua NH-U12S redux - nieco okrojona, ale i nieco tańsza wersja cenionego radiatora dla CPU

 0