Nowa generacja chińskich GPU z serii Fantasy wolniejsza od poprzedniej?

Nowa generacja chińskich GPU z serii Fantasy wolniejsza od poprzedniej?

Chińska marka Innosilicon, zgodnie z zapowiedziami wprowadziła nową generację GPU z serii Fantasy. Co ciekawe, w tym przypadku nie możemy jednak oczekiwać wzrostu wydajności, tylko jej spadku. Powodem jest energooszczędność. GPU Fantasy 2 ma oferować do 1,5 teraflopów w obliczeniach o pojedynczej precyzji. Pierwsza generacja Fantasy osiąga natomiast do 5 teraflopów.

Chińska firma Innosilicon wprowadziła kolejną generację GPU z serii Fantasy. Celem marki w przypadku modelu z oznaczeniem Fantasy 2 była energooszczędność. W związku z tym, nie odnotujemy wzrostu wydajności, a raczej jej spadek. Wydajność obliczeniowa o pojedynczej precyzji w przypadku nowej generacji wynosi do 1,5 teraflopa. Fantasy 1 oferuje z kolei do 5 teraflopów mocy. Jak już zostało wspomniane, Fantasy 2 ma cechować się przede wszystkim niskim poborem mocy, a nie wysoką wydajnością.

Nowa seria GPU o nazwie Fantasy 2 zamiast wzrostu wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji przyniesie znacznie mniejsze zużycie energii. Nowy procesor graficzny jest kompatybilny z głównymi systemami operacyjnymi i wspiera API DirectX 11.

Spodziewamy się, że dla Fantasy 2, zakres pobieranej energii elektrycznej zamknie się w przedziale od 4 do 15 W. Jest to znacznie mniej niż w przypadku poprzedniej generacji, której zapotrzebowanie na prąd wynosi 20-50 W. Nowe GPU ma znaleźć zastosowanie w komputerach stacjonarnych, laptopach oraz systemach przemysłowych. Dotarły do nas także informację, że jednostka Fantasy 2 powinna pracować z pasywnymi układami chłodzenia (bez wentylatora), co nie jest zaskakującym faktem, biorąc pod uwagę bardzo niskie zużycie energii.

Nowy procesor graficzny może współpracować z pamięcią LPDDR5X o prędkości do 10 Gb/s w konfiguracji 2 GB, 4 GB oraz 8 GB. Seria Fantasy jest kompatybilna ze wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi oraz obsługuje API DirectX 11. Układy z rodziny Fantasy raczej nie mają szans na konkurowanie z rozwiązaniami od NVIDII, czy AMD, lecz stanowią pewną alternatywę na rodzimym rynku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowa generacja chińskich GPU z serii Fantasy wolniejsza od poprzedniej?

 0