Nowe doniesienia o RDNA 4 zdradzają wzrost wydajności RT

Nowe doniesienia o RDNA 4 zdradzają wzrost wydajności RT

Nowa generacja kart graficznych AMD, RDNA 4, podobno zagwarantuje tylko o 25% lepszą wydajność RT w porównaniu do serii Radeon RX 7000.

Wzrost wydajności RT dla RDNA 4

AMD może nadal pozostawać w tyle za NVIDIĄ jeśli chodzi o wydajność w Ray Tracingu. Według informacji przekazanych Youtuberowi z kanału RedGamingTech, czerwoni nie szykują rewolucyjnego wzrostu osiągów swoich kart graficznych w RT. Nadchodząca generacja bazująca na architekturze RDNA 4 ma zapewniać tylko o 25% lepszą wydajność RT względem serii RX 7000, co na pierwszy rzut oka wydaje się niezłym wynikiem, jednak w praktyce może nie pozwolić Radeonom na solidną rywalizację z kartami NVIDII, jeśli Zieloni zdążą wypuścić nową generację o nazwie Blackwell.

AMD może w ogóle nie planować konkurencji dla topowych modeli GeForce.

AMD może w ogóle nie planować konkurencji dla topowych modeli GeForce. Według doniesień publikowanych jeszcze w ubiegłym roku, Czerwoni nie zamierzają wypuszczać high-endowych GPU opartych na RDNA 4. Zamiast tego generacja ta ma być podobna dla do serii Polaris, gdzie najwydajniejsze modele były w stanie rywalizować ze średniopółkowymi kartami NVIDII.

RDNA 4 może być generacją przejściową

Mówi się też, że AMD szykuje przynajmniej 2 GPU o wydajności średniopółkowych kart z linii RTX 40, ale w zauważalnie niższych cenach. Jedna z nowych kart Radeon bazująca na procesorze graficznym Navi 44 ma należeć do niskiego segmentu. Za cenę poniżej 300 dolarów miałaby zapewniać wydajność między tym co oferuje Radeon RX 7600 a osiągami modelu RX 7700 XT.

Kolejny układ, który znalazł się w przeciekach bazuje na procesorze Navi 48. W tym przypadku można oczekiwać wydajności nieco poniżej tego, co zapewnia Radeon RX 7900 XT. Spodziewana cena to natomiast okolice 500 dolarów. 

Podsumowując, kolejna seria kart graficznych AMD wykorzystująca architekturę RDNA 4 może być w pewnym sensie przejściowa. Czerwoni mogą porzucić konkurowanie z NVIDIĄ w segmencie high-end i skupić się dzięki temu na swojej następnej architekturze RDNA 5. AMD tym samym konkurowałoby z NVIDIĄ przede wszystkim ceną w niskim oraz średnim segmencie. Nie tak dawno pojawiły się też przecieki mówiące o tym, że AMD nie użyje architektury RDNA 4 w procesorach APU na architekturze Zen 6. Czerwoni mieliby od razu przeskoczyć na RDNA 5.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe doniesienia o RDNA 4 zdradzają wzrost wydajności RT

 0