Nowe informacje o Intel Alder Lake i Raptor Lake - 12. generacja do 16 rdzeni, 13. generacja do 24

Nowe informacje o Intel Alder Lake i Raptor Lake - 12. generacja do 16 rdzeni, 13. generacja do 24

W sieci pojawiły się kolejne nieoficjalne doniesienia na temat nadchodzących procesorów Intel z serii Alder Lake i Raptor Lake. YouTuber Moore’s Law is Dead, który już wcześniej był źródłem kilku prawdziwych wycieków dotyczących produktów Intel ujawnił szczegóły dotyczące konfiguracji procesorów Alder Lake, w tym modeli stacjonarnych S1 i S2 z 8 rdzeniami Golden Cove (wysoka wydajność) i 8 rdzeniami Gracemont (energooszczędność). Co ciekawe w konfiguracji S2 procesor będą posiadać 6 rdzeni Golden Cove i żadnego rdzenia Gracemont. Nowe informacje przybliżają również szczegółowo jednostki Alder Lake P1 i P2, które mają oferować 8 rdzeni Gracemont, ale odpowiednio tylko 6 (P1) i 2 rdzenie Golden Cove (w wariancie P2). Obecność wysokowydajnych rdzeni jest ściśle powiązana z zapotrzebowaniem na energię - w energooszczędnych układach typu M obecne są tylko dwa duże rdzenie i aż osiem małych rdzeni.

Intel Alder Lake i Raptor Lake zaoferują odpowiednio do 16 i 24 rdzeni. LGA 1700 oraz kompatybilność zarówno z desktopami i wydajnymi notebookami (HX).

Intel rzekomo zniesie embargo na procesory Alder Lake 25 października, jednak nie wiadomo jakiego typu dokładnie jest to embargo - może tu chodzić o wewnętrzne informacje i nie jest to data premiery nowych układów. Pierwsze na rynek mają trafić procesory z serii K.  Warto również zwrócić uwagę na serię HX, które są połączeniem PCH i procesory klasy desktopowej na gnieździe BGA z TDP na poziomie 45 - 65 W, które zastąpią serię HK i będą wystawione przeciw serii AMD Ryzen HX. Nieoficjalnie mówi się, że procesory te mają pojawić się latem 2022 roku.

YouTuber Moore’s Law is Dead ujawnił również szczegóły dotyczące rodziny Raptor Lake, która jest następcą Alder Lake. Obie serie wykorzystają to samo gniazdo LGA1700. Raptor Lake rzekomo posiadać będzie rdzenie o kryptonimie Raptor Cove, które zastąpią Golden Cove z Alder Lake. Procesory nadal będą wyposażone w energooszczędne rdzenie Gracemont, jednak Intel podwoi ich liczbę w nadchodzących procesorach. Oznacza to, że seria Intel Raptor Lake będzie posiadać o 8 rdzeni więcej Gracemont niż Alder Lake. Mikroarchitektura Raptor Cove ma również przynieść wzrost IPC, wyższe częstotliwość rdzenia i większą wydajność / wat.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe informacje o Intel Alder Lake i Raptor Lake - 12. generacja do 16 rdzeni, 13. generacja do 24

 0