Kioxia ogłosiła kolejną nową odmianę pamięci UFS (universal flash storage), które wykorzystują protokół warstwy fizycznej MIPI M-PHY 5.0. Ten znacznie zwiększa szybkość przesyłania danych, dzięki czemu kości UFS do smartfonów, tabletów i ultraprzenośnych notebooków oferować powinny wydajność porównywalną z wydajnością podstawowych dysków SSD PCIe 4.0.
Nowe pamięci UFS od Kioxia będą oferowane w konfiguracjach BiCS 3D NAND 128 GB, 256 GB i 512 GB. Dyski będą nadal opierać się na protokole UFS 3.1, ale będą wyposażone w zupełnie nową warstwę fizyczną M-PHY 5.0, która oferuje do 23,2 Gb/s czystej przepustowości na linię lub 46,4 Gb/s czystej przepustowości na dwie linie w trybie HS-Gear5 (2,9 GB/s lub 5,8 GB/s).
Kioxia ogłosiła kolejną nową odmianę pamięci UFS, które prędkości na poziomie dysków SSD PCIe 4.0 x2.
W przypadku zastosowania z układem SoC wyposażonym w odpowiedni kontroler UFS, który obsługuje HS-G5, nowe nośniki danych zapewniają prędkość odczytu sekwencyjnego do 4,4 GB/s (wzrost o 90% w porównaniu z istniejącym pamięciami UFS), a także do 70% wyższą prędkość zapisu sekwencyjnego. Ponadto nowe urządzenia UFS poprawiają wydajność losowego odczytu i zapisu odpowiednio o około 35% i 60% w porównaniu z dyskami poprzedniej generacji.
Z racji tego, że interfejs MIPI M-PHY 5.0 wydaje się trzymać kodowania linii 8b/10b, jego rzeczywista osiągalna przepustowość powinna wynosić około 1,875 GB/s – 3,75 GB/s (odpowiednio dla jednej i dwóch linii). Jednak nawet przy 3,75 GB/s dwupasmowe urządzenie UFS obsługujące protokół warstwy fizycznej MIPI M-PHY 5.0 jest szybsze niż dyski SSD z interfejsem PCIe 3.0 x4 i oferuje wydajność porównywalną z wydajnością dysków SSD z interfejsem PCIe 4.0 x2.
Na chwilę obecną na rynku nie ma jeszcze jednak układów SoC obsługujących fizyczny interfejs UFS 3.1 i MIPI M-PHY 5.0, więc na rewolucję w zakresie wewnętrznej pamięci masowej dla smartfonów lub notebooków/tabletów przyjdzie nam poczekać. Kioxia twierdzi, że 25 lutego rozpocznie wysyłkę próbek swojego urządzenia pamięci masowej UFS o pojemności 256 GB nowej generacji, a w sierpniu oferować będzie inne warianty.
Opracowanie smartfona opartego na zupełnie nowym SoC zajmuje zwykle producentom smartfonów około 12-18 miesięcy. Mając to na uwadze, zakładać można, że pierwsze telefony z urządzeniami pamięci masowej UFS 2.1/M-PHY 5.0 nowej generacji pojawią się najwcześniej w 2023 roku. Być może producenci innych urządzeń wcześniej zaimplementują nowe dyski.
Zobacz także:
- Amazon usuwa Black Lives Matter ze swojej platformy charytatywnej
- YouTube chce zablokować przycisk "udostępnij" i linkowanie. To kolejny element walki z dezinformacją
- Radeon 680M - nowe iGPU w Ryzenach 6000 pokonuje samodzielne karty graficzne
Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe pamięci UFS od Kioxia oferują prędkości zbliżone do dysków PCIe 4.0