Nowe pamięci UFS od Kioxia oferują prędkości zbliżone do dysków PCIe 4.0

Nowe pamięci UFS od Kioxia oferują prędkości zbliżone do dysków PCIe 4.0

Kioxia ogłosiła kolejną nową odmianę pamięci UFS (universal flash storage), które wykorzystują protokół warstwy fizycznej MIPI M-PHY 5.0. Ten znacznie zwiększa szybkość przesyłania danych, dzięki czemu kości UFS do smartfonów, tabletów i ultraprzenośnych notebooków oferować powinny wydajność porównywalną z wydajnością podstawowych dysków SSD PCIe 4.0.

Nowe pamięci UFS od Kioxia będą oferowane w konfiguracjach BiCS 3D NAND 128 GB, 256 GB i 512 GB. Dyski będą nadal opierać się na protokole UFS 3.1, ale będą wyposażone w zupełnie nową warstwę fizyczną M-PHY 5.0, która oferuje do 23,2 Gb/s czystej przepustowości na linię lub 46,4 Gb/s czystej przepustowości na dwie linie w trybie HS-Gear5 (2,9 GB/s lub 5,8 GB/s).

Kioxia ogłosiła kolejną nową odmianę pamięci UFS, które prędkości na poziomie dysków SSD PCIe 4.0 x2.

W przypadku zastosowania z układem SoC wyposażonym w odpowiedni kontroler UFS, który obsługuje HS-G5, nowe nośniki danych zapewniają prędkość odczytu sekwencyjnego do 4,4 GB/s (wzrost o 90% w porównaniu z istniejącym pamięciami UFS), a także do 70% wyższą prędkość zapisu sekwencyjnego. Ponadto nowe urządzenia UFS poprawiają wydajność losowego odczytu i zapisu odpowiednio o około 35% i 60% w porównaniu z dyskami poprzedniej generacji.

Z racji tego, że interfejs MIPI M-PHY 5.0 wydaje się trzymać kodowania linii 8b/10b, jego rzeczywista osiągalna przepustowość powinna wynosić około 1,875 GB/s – 3,75 GB/s (odpowiednio dla jednej i dwóch linii). Jednak nawet przy 3,75 GB/s dwupasmowe urządzenie UFS obsługujące protokół warstwy fizycznej MIPI M-PHY 5.0 jest szybsze niż dyski SSD z interfejsem PCIe 3.0 x4 i oferuje wydajność porównywalną z wydajnością dysków SSD z interfejsem PCIe 4.0 x2.

Na chwilę obecną na rynku nie ma jeszcze jednak układów SoC obsługujących fizyczny interfejs UFS 3.1 i MIPI M-PHY 5.0, więc na rewolucję w zakresie wewnętrznej pamięci masowej dla smartfonów lub notebooków/tabletów przyjdzie nam poczekać. Kioxia twierdzi, że 25 lutego rozpocznie wysyłkę próbek swojego urządzenia pamięci masowej UFS o pojemności 256 GB nowej generacji, a w sierpniu oferować będzie inne warianty.

Opracowanie smartfona opartego na zupełnie nowym SoC zajmuje zwykle producentom smartfonów około 12-18 miesięcy. Mając to na uwadze, zakładać można, że pierwsze telefony z urządzeniami pamięci masowej UFS 2.1/M-PHY 5.0 nowej generacji pojawią się najwcześniej w 2023 roku. Być może producenci innych urządzeń wcześniej zaimplementują nowe dyski.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe pamięci UFS od Kioxia oferują prędkości zbliżone do dysków PCIe 4.0

 0