Nowe przecieki na temat grafik AMD z GPU Navi 21 oraz odświeżonych Navi 10

Nowe przecieki na temat grafik AMD z GPU Navi 21 oraz odświeżonych Navi 10

2020 rok zapowiada się niezwykle ciekawie na rynku kart graficznych dla graczy. Intel wypuści swoje pierwsze samodzielnie GPU na rynek konsumencki, NVIDIA niedawno zapowiedziała nową architekturę Ampere, potwierdzając, że trafi ona do kart GeForce, a AMD także obiecało dostarczyć w tym roku nowości oparte o technologię RDNA 2. W sieci pojawiły się właśnie nowe przecieki na temat planów Czerwonych, które sugerują, że producent przygotowuje nie tylko grafiki bazujące na układzie Navi 21, znanym też jako Big Navi, ale i odświeżenie dotychczasowych modeli RDNA w oparciu o GPU Navi 10. Informacje te pochodzą z portalu HardwareLeaks, który, co zrozumiałe, nie zdradza swojego źródła, więc radzimy podchodzić do nich z pewnym dystansem. Niemniej jednak, wygląda to naprawdę interesująco.

W sieci pojawiły się właśnie nowe przecieki na temat planów AMD, które sugerują, że producent przygotowuje nowe grafiki oparte o Navi 21, ale także Navi 10.

Nowe przecieki na temat grafik AMD z GPU Navi 21 oraz odświeżonych Navi 10

Zacznijmy od bardziej ekscytującego układu Navi 21, który według tego przecieku wyposażony będzie w 80 jednostek obliczeniowych (CU), co przekłada się na 5120 procesorów strumieniowych. Rozmiar GPU wynosić ma ok. 505 mm2, a wzrost wydajności na wat względem poprzednika wynosić ma 50%. Na segment gamingowy trafić mają cztery warianty tego GPU, a mianowicie:

  • Navi 21 XTX: następca modelu Radeon RX 5700 XT 50th Anniversary Edition
  • Navi 21 XT: następca modelu Radeon RX 5700 XT
  • Navi 21 XL: następca modelu Radeon RX 5700
  • Navi 21 XE: następca modelu Radeon RX 5600 XT

Zdaje się także, że przynajmniej dwa z tych GPU doczekają się wersji skierowanych na profesjonalny rynek, a tak przynajmniej wynika z przecieku. Mowa tu o Navi 21 Pro-XT, który trafić ma do następcy Radeona Pro W5700X i Navi 21 Pro-XL, czyli następcy GPU w Radeonie Pro W5700. Co więcej, Apple także podobno jest zainteresowane układami Navi 21 i zamierza skorzystać z nich w swoich komputerach iMac, iMac Pro i Mac Pro. Wygląda więc na to, że Navi 21 napędzać będzie karty graficzne z wyższej półki i być może dzięki tym GPU AMD uda się w końcu doścignąć topowe propozycje od NVIDII.

AMD zamierza również odświeżyć swoją ofertę ze średniej półki za pomocą GPU Navi 10. Mowa tu o układzie, który wciąż bazuje na pierwszej generacji RDNA, choć wprowadzone usprawnienia (być może poprawiona litografia 7 nm z EUV) zapewnić mają poprawę wydajności i lepszą efektywność energetyczną. HardwareLeaks donosi o trzech odświeżonych GPU z tej rodziny:

  • Navi 10 XT+: następca dla Radeona RX 5700 XT
  • Navi 10 XM+: następca dla Radeona RX 5600M
  • Navi 10 XTE+: następca dla Radeona RX 5600 XT

Co ciekawe, zdaje się, że nowy układ Navi 10 może nachodzić ofertą na to, co przynieść ma Navi 21, ale w tym przypadku spodziewać należy się zwykłego odświeżenia z niewielkim skokiem wydajności, w odróżnieniu od modeli opartych na tzw. Big Navi. Poza tym, jak podkreślaliśmy na wstępie, należy podchodzić do tych informacji z odpowiednią rezerwą.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe przecieki na temat grafik AMD z GPU Navi 21 oraz odświeżonych Navi 10

 0