Nowe przecieki na temat procesorów AMD Ryzen nowej generacji. Premiera coraz bliżej

Nowe przecieki na temat procesorów AMD Ryzen nowej generacji. Premiera coraz bliżej

Informator @momomo_us udostępnił nowe dokumenty przewozowe potwierdzające nadchodzącą serię procesorów AMD dla komputerów stacjonarnych.

Stacjonarne Ryzeny Zen 5

Wyciek jest dość prosty, biorąc pod uwagę, że jeden z dokumentów odnosi się nawet bezpośrednio do procesora Granite Ridge. Co więcej, mamy dwa zupełnie nowe OPN (kody produktów) AMD i potwierdzenie 6-rdzeniowych i 8-rdzeniowych wariantów, które są obecnie oceniane przez producenta. Ponadto wydaje się, że procesory AM5 nowej generacji będą charakteryzowały się TDP na poziomie 105 W lub 170 W. Wiadomo również, że AMD stosuje dwa stopnie krzemu, odpowiednio A0 lub B0 w obu modelach.

Jeden z dokumentów odnosi się nawet bezpośrednio do procesora Granite Ridge.

AMD nie potwierdziło dokładnej daty premiery swojej serii desktopowych Ryzenów nowej generacji, jest jednak bardzo prawdopodobne, że więcej usłyszymy na targach Computex 2024, a premiera produktów nastąpi w trzecim lub czwartym kwartale. Zatem te procesory mogą zadebiutować na rynku dwa lata po serii Ryzen 7000.

Jeśli chodzi o konfiguracje, należy spodziewać się do 16 rdzeni Zen 5 i TDP do 170W. W przeciwieństwie do jednostek APU, które są również wyposażone w wydajną grafikę RDNA 3 lub RDNA 3.5 i procesory XDNA, oczekuje się, że Granite Ridge użyje tej samej kości I/O co Raphael, czyli układy oparte na architekturze Zen 4. Oznacza to starszą grafikę RDNA2 służącą bardziej jako kontroler wyświetlania niż GPU, które pozwoli nam realnie grać w gry. 

Nowa seria będzie obsługiwana przez wszystkie istniejące płyty główne AM5, jednak plotki sugerują, że AMD może przygotowywać nową falę MOBO z serii 700. Oprócz obsługi szybszej pamięci DDR5, należy spodziewać się szerszego przyjęcia standardu Wi-Fi-7.

Mobilne Ryzeny Zen 5

Z kolei inny informator, @harukze5719, ujawnił dokumenty przewozowe dla innych nadchodzących procesorów AMD, koncentrując się na mobilnych układach. Zaczynając od APU Strix Point, AMD pracuje nad dwoma wariantami reprezentującymi różne klasy: „R7 – Ryzen 7” lub „R9 – Ryzen 9”. Nazwa „Strix128W” sugeruje, że mamy do czynienia albo ze Strix Halo, wysokiej klasy układem APU, który według plotek ma zawierać 40 jednostek obliczeniowych, albo jest to w rzeczywistości Strix 1 z TDP 28 W, będący mainstreamowym mobilnym APU. Oba wpisy potwierdzają jednak obsługę gniazda FP8.

Kolejnym produktem, który pojawił się w dokumentacji, jest „Fire Range”. Jak wiemy, AMD ma zamiar odświeżyć swoje high-endowe APU do gier, celując w TDP na poziomie 55 W. Ostatecznie możemy spodziewać się układów o nazwie Ryzen 8055 lub Ryzen 9055, w zależności od tego, kiedy AMD faktycznie je wypuści. Potwierdzono, że APU obsługuje 16 rdzeni, co jest podobno maksymalną konfiguracją desktopowego wariantu Zen 5. Nic dziwnego, bo to po prostu desktopowe procesory w mobilnym wydaniu. 

Według oficjalnych zapowiedzi, przecieków i krążących plotek, seria Strix Point ma zadebiutować jeszcze w tym roku. Informację tę niedawno potwierdziło AMD. Jeśli chodzi o wysokiej klasy platformę mobilną Fire Range, według doniesień jej premiera planowana jest na początek 2025 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe przecieki na temat procesorów AMD Ryzen nowej generacji. Premiera coraz bliżej

 0