Nowe przecieki na temat procesorów AMD Zen 4 V-Cache wskazują na bardzo duży skok wydajności

Nowe przecieki na temat procesorów AMD Zen 4 V-Cache wskazują na bardzo duży skok wydajności

Liczymy na to, że procesory AMD Ryzen 7000 nowej generacji z serii „Zen 4” będą oferować sporo niespodzianek, ale AMD szykuje także na ten rok drugą generację CPU z V-Cache, które również bazować będą na architekturze Zen 4 V-Cache. Według najnowszych przecieków te oferować mogą duży wzrost wydajności względem standardowych odpowiedników. 

W swoim najnowszym wideo Moore's Law is Dead (MILD) mówi, że po rozmowie z niektórymi ze swoich źródeł, dowiedział się, że Zen 4 otrzyma V-Cache drugiej generacji, zastępując V-Cache 3D pierwszej generacji, którego AMD używało w swoim procesorze Ryzen 7 5800X3D. Oczekuje się, że nowa wersja pamięci cache układanej w stosy zapewni o 30% większą wydajność w porównaniu ze zwykłymi CPUZen 4, co byłoby wręcz niesamowitym osiągnięciem. Jak na razie słychać o dwóch układach, które korzystać mają z tej technologii, a mianowicie Ryzen 9 7950X3D i Ryzen 7 7800X3D. 

AMD szykuje drugą generację CPU z V-Cache, które również bazować będą na architekturze Zen 4 i zapewniać ma 30% wzrost wydajności.

Dla przypomnienia, AMD zapewniło około 10-15% wyższą wydajność dzięki Zen 3 V-Cache w porównaniu ze zwykłymi procesorami Zen 3 (Ryzen 7 5800X3D vs Ryzen 7 5800X) – podczas gdy MLID donosi, że ma wewnętrzną dokumentację z porównaniem AMD, które firma zrobiła między wczesnym układem Zen 4 (A0) i finalnym Zen 3.

Dokument, który miał podobno okazję zobaczyć, stwierdzał, że Zen 3 V-Cache działał o 10-15% lepiej niż zwykłe Zen 3, podczas gdy Zen 4 V-Cache nowej generacji działał o około 30% lepiej niż standardowe Zen 4. MLID zauważa, że ​​„nie może obiecać, że te wyniki przełożą się na wszystkie scenariusze, ale faktem jest, że Zen 3 X3D wypadał bardzo blisko tego, co zwykle obserwujemy w gamingowych testach, a A0 Zen 4 X3D wypadał o 30% lepiej niż zwykły układ A0 Zen 4!". Liczymy więc na to, że w rzeczywistości i tym razem wyglądać będzie to podobnie. 

Nowe przecieki na temat procesorów AMD Zen 4 V-Cache wskazują na bardzo duży skok wydajności

AMD wprowadzi do sprzedaży swoje standardowe procesory Zen 4 w przyszłym miesiącu, ale na modele Zen 4 V-Cache trzeba będzie zapewne poczekać do 2023 roku (choć producent wspominał coś o końcówce tego roku, to raczej nie miał na myśli debiutu konsumenckich produktów). Powinniśmy spodziewać się jakiejś formy ogłoszenia lub zwiastunów ze strony AMD na temat nadchodzącej drugiej generacji V-Cache, zwłaszcza po tym, jak ​​Intel wprowadzi na rynek swoje nowe procesory 13-tej generacji (Raptor Lake).

Kiedy AMD wykorzystało swoją nową technologię 3D V-Cache w Ryzen 7 5800X3D, sprawiło to, że CPU, które nie było flagowym produktem, pokonało najlepszy procesor 12. generacji Core „Alder Lake” (Core i9-12900K). Jeśli AMD jest w stanie wycisnąć ponad 20% wydajności z Zen 4 nad Zen 3, to Zen 4 + 3D V-Cache powinien przynieść naprawdę dużą poprawę względem obecnej generacji. 

Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, czy te plotki będą potwierdzać się w nadchodzących miesiącach, a na razie radzimy podchodzić do nich z pewnym dystansem. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe przecieki na temat procesorów AMD Zen 4 V-Cache wskazują na bardzo duży skok wydajności

 0