Nowe wersje BIOS-ów do urządzeń Della okazały się wadliwe. Nie instaluj ich

Nowe wersje BIOS-ów do urządzeń Della okazały się wadliwe. Nie instaluj ich

Dell udostępnił nowe wersje BIOS-ów dla wybranych laptopów oraz komputerów, które są wadliwe i mogą wyrządzić szkodę urządzeniom. Dlatego należ wstrzymać się z ich instalacją.

Dell opublikował nowe wydania BIOS-ów dla części komputerów stacjonarnych oraz laptopów, aczkolwiek według dostępnej informacji wywołują one różne problemy. Chodzi m.in. o kłopot z uruchomieniem sprzętu, wyświetlanie niebieskiego ekranu śmierci czy inne błędy. Ponadto po odpaleniu istnieje ryzyko, że ekran nie będzie wyświetlał obrazu. "Po dzisiejszej aktualizacji BIOS-u do wersji 1.14.3 laptop nie startuje. Naciskając przycisk zasilania lampka świeci przez około 10 sekund, a następnie gaśnie” - napisał jeden z poszkodowanych użytkowników. Kolejny pisze, że czasem świeci się klawiatura, ale notebook wyłącza się wkrótce po odpaleniu. Wyskakuje też niebieski ekran śmierci.

Dell udostępnił wadliwe aktualizacje do BIOS-ów, które powodują problemy z uruchamianiem się niektórych komputerów.

Nowe wersje BIOS-ów do urządzeń Della okazały się wadliwe. Nie instaluj ich

Najwyraźniej wadliwe aktualizacje obejmują niemałą grupę osób. Modele urządzeń, które na razie zostały dotknięte wadliwą aktualizacją to: komputer gamingowy Alienware Aurora R8 (BIOS 1.0.18), komputer stacjonarny Inspiron 5680 oraz laptop biznesowy Latitude 5320 (BIOS 1.14.3). Obecnie Dell nie udostępnił poprawionego oprogramowania, ale podał tymczasowe rozwiązanie polegające na przywróceniu poprzedniego BIOS-u (do wersji 1.13.0). Jeśli oczywiście sprzęt się uruchamia i mamy wystarczającą dużo czasu, by przejść przez cały proces przywracania. Musimy też wyjąć baterię z notebooka oraz odłączyć ładowarkę, a następnie ponownie je podłączyć.

To nie pierwsza w tym roku wpadka Della. W czerwcu informowaliśmy o lukach, na które podatnych było nawet 30 mln urządzeń. Cyberprzestępcy mogli wówczas przejąć kontrolę nad rozruchem sprzętu z poziomu BIOS/UEFI, a następnie uzyskać uprawnienia administratora w przypadku kluczowych funkcji systemu operacyjnego. Problem tkwił w narzędziu BIOSConnect służącym do odzyskiwania systemu w przypadku uszkodzenia dysku twardego lub samej partycji.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe wersje BIOS-ów do urządzeń Della okazały się wadliwe. Nie instaluj ich

 0