Nowości w Windows 10: Menededżer zadań jako nakładka w grze i ostrzeżenia o kondycji dysku SSD NVMe

Nowości w Windows 10: Menededżer zadań jako nakładka w grze i ostrzeżenia o kondycji dysku SSD NVMe

Kiedyś menedżer zadań służył głównie do zamykania procesów, które przestały odpowiadać. Obecnie jednak kombinacja CTRL + ALT + DEL oferuje znacznie bardziej rozbudowane możliwości i zawiera opcje monitorowania wykorzystania procesora, pamięci i karty graficznej przez różne aplikacje. To przydatne informacje podczas grania, ale trudno jest dostać się do menedżera zadań bez przerywania gry, a wiele tytułów nie lubi minimalizowania okna i wychodzenia do pulpitu. Teraz wygląda na to, że Microsoft planuje to wszystko ułatwić. W najnowszej wersji beta, dostępnej dla uczestników programu Insider,  do paska Xbox został dodany nowy widżet menedżera zadań. Umożliwia to otwarcie lekkiej wersji menedżera zadań bezpośrednio przez nakładkę w grze, sprawdzenie, które aplikacje pochłaniają zasoby procesora, GPU, pamięci RAM lub dysku, by natychmiast je zamknąć.

Microsoft wprowadza do Windows 10 nowe ciekawe funkcje jak widżet menedżera zadań dostępny w grze oraz monitoring stanu dysków NVMe.

Aby już teraz uzyskać dostęp do widżetu menedżera zadań, trzeba mieć dostęp do kompilacji systemu za pośrednictwem Xbox Insider Hub w Sklepie Windows. W przeciwnym razie niestety trzeba poczekać, aż widżet zostanie oficjalnie  dodany za pośrednictwem zwykłych aktualizacji systemu Windows (oby tylko aktualizacja nie zepsuła czegoś innego przy okazji, jak to Microsoft ma w zwyczaju). To jednak nie koniec ciekawych nowości, bo w najnowszej kompilacji Insider Preview systemu Windows 10, system operacyjny ostrzega o stanie dysku, w tym o szacowanym pozostałym okresie eksploatacji. Windows10 Build 20266 wprowadza monitorowanie stanu pamięci masowej, którego celem jest informowanie użytkowników o wszelkich nieprawidłowościach na ich dysku SSD NVMe, dając czas na wykonanie kopii zapasowej danych, zanim zostaną one potencjalnie utracone na zawsze.

Oprócz wykrywania problemów funkcja ta pokaże szacowany pozostały czas eksploatacji dysku, dostępne miejsce i jego temperaturę. Powiadomienia będą pojawiać się, gdy jest mało wolnego miejsca, niezawodność dysku SSD jest obniżona z powodu "znaczących błędów związanych z mediami lub wewnętrznego błędu podsystemu NVM" lub gdy dysk jest ustawiony jako tylko do odczytu. „Zdecydowanie zaleca się, aby użytkownicy natychmiast utworzyli kopię zapasową swoich danych po otrzymaniu powiadomienia” - pisze Microsoft. Użytkownicy, którzy otrzymają alert, mogą kliknąć wiadomość lub w zarządzaniu dyskami i woluminami uzyskać więcej informacji o dysku i wykrytych problemach. Funkcja ta działa tylko z dyskami SSD NVMe. Microsoft nie mówi, czy ostatecznie obejmie dyski SSD SATA lub dyski twarde.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowości w Windows 10: Menededżer zadań jako nakładka w grze i ostrzeżenia o kondycji dysku SSD NVMe

 0