Nowy dysk SSD PCIe 5.0 od MSI nagrzewa się tak bardzo, że potrzebuje chłodzenia wodnego

Nowy dysk SSD PCIe 5.0 od MSI nagrzewa się tak bardzo, że potrzebuje chłodzenia wodnego

MSI pokazało na targach CES 2024 naprawdę sporo ciekawych produktów, w tym choćby swoją mobilną konsolę Claw czy monitor OLED, który pozwoli oszukiwać w sieciowych grach. Naszą uwagę przykuł również nowy dysk SSD PCIe 5.0, który najwyraźniej tak mocno się nagrzewa, że ​​potrzebuje własnego chłodzenia cieczą. 

Czy potrzebujesz dysku SSD chłodzonego cieczą? Oczywiście, że nie. Jasne, taki system mógłby pomóc w uzyskaniu nieco większej wydajności z i tak już superszybkiej platformy, ale na tym poziomie różnice w realnym użytkowaniu są praktycznie nieodczuwalne. Jest to atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia entuzjastów sprzętu, którzy lubią tego typu rozwiązania. 

Dysk MSI Spatium M580 Frozr Liquid 2 TB był dumnie prezentowany przez MSI na targach CES.

Dysk MSI Spatium M580 Frozr Liquid 2 TB był dumnie prezentowany przez MSI na targach CES. Według dołączonej specyfikacji dysk zapewnia prędkość odczytu do 14 000 MB/s i zapis do 12 000 MB/s – bez wątpienia jest to zawrotna prędkość, ale wiąże się to ze sporym kosztem (i nie mówimy tylko o cenie, ale i rozmiarze tego kolosa). 

Spatium M570 Pro Frozr, którego mieliśmy okazję testować pod koniec zeszłego roku, był wyposażony w potężny pasywny radiator, zapewniając prędkość odczytu sekwencyjnego do 12 400 MB/s i zapisu sekwencyjnego 11 800 MB/s, co według MSI było idealne dla wymagających twórców treści, profesjonalistów i graczy.

MSI M580 jest połączony z zasadniczo małym coolerem wodnym typu AIO, wyposażonym w podstawę odprowadzającą ciepło, zintegrowaną pompę wodną, ​​mini radiator i wentylator typu turbina. W karcie specyfikacji znajduje się informacja, że dysk powinien pasować do dowolnego mocowania M.2, a chłodzenie ma pełny kontakt z kontrolerem i modułami flash. Szczegóły, takie jak potencjalna cena i data premiery, nie są jeszcze znane. MSI podało, że dysk będzie dostępny w pojemnościach 1 TB, 2 TB i 4 TB. 

Targi CES często są poligonem doświadczalnym dla nowych pomysłów. Dyskusyjne jest, czy MSI faktycznie wprowadzi na rynek M580 w obecnej wersji – w tym momencie prawdopodobnie bada rynek przed podjęciem tej decyzji. Problemem może być fakt, że nośniki PCIe 4.0 są zupełnie wystarczające do codziennego użytku, nie wymagają aż tak rozbudowanego chłodzenia (radzą sobie dobrze nawet z podstawowym pasywnym radiatorem) i co najważniejsze, są tanie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy dysk SSD PCIe 5.0 od MSI nagrzewa się tak bardzo, że potrzebuje chłodzenia wodnego

 0