Wygląda na to, że to nie koniec problemów AMD z najnowszą generacją Ryzenów. Producenci płyt udostępniają nowe BIOSy, ale producenci pamięci ostrzegają, że te wpływają na prędkości modułów RAM.
AMD pod koniec kwietnia wydało oświadczenie w sprawie problemów związanych z palącymi się procesorami Ryzen 7000, zapowiadając, że ograniczy napięcia SoC, co zapobiec ma częściowemu paleniu się CPU. Uszkodzone procesory nie tylko się wybrzuszały, ale i przegrzewały do tego stopnia, że ich luty puszczały, jednocześnie uszkadzając płyty główne, w których są zainstalowane. Co więcej, o ile początkowo sądzono, że problem dotyczy jedynie modeli Ryzen 7000X3D, to później okazało się, że obejmuje także serię Ryzen 7000 bez pamięci 3D V-Cache.
Producenci płyt udostępniają nowe BIOSy, ale producenci pamięci ostrzegają, że te wpływają na prędkości modułów RAM.
W międzyczasie producenci płyt głównych zaczęli już udostępniać obowiązkową aktualizację firmware'u (AGESA 1.0.0.7), elementu składowego BIOS płyty głównej, dla wszystkich dotkniętych Ryzenów. Choć największe obawy w tej sytuacji dotyczyły możliwości uszkodzenia procesora i płyty głównej, to okazuje się, że cała sytuacja wpłynąć może na jeszcze jeden kluczowy komponent naszych PC.
AGESA 1.0.0.7 a problem z podkręcaniem RAM
Nasze źródła u producentów modułów pamięci RAM i płyt głównych twierdzą bowiem, że nowy firmware może ograniczać możliwości podkręcania pamięci DDR5. Warto pamiętać, że CPU z serii Ryzen 7000 wyposażone są w kontroler pamięci obsługujący moduły DDR5 o prędkości 5200 MHz. Tym samym, aby uzyskać prędkości rzędu 6000 MHz lub nawet wyższe, potrzebne jest podkręcanie, choćby w formie profili EXPO (ekwiwalent AMD dla Intel XMP). Tymczasem możliwości OC pamięci na platformach AMD zależne są od jakości kontrolera pamięci (IMC) w CPU, a niektórzy użytkownicy mogą modyfikować napięcie SoC (połączenie między CPU i pamięcią), by ustabilizować wyższe prędkości.
Producent modułów pamięci RAM potwierdził nam, że nowa łatka AMD dla BIOS może ograniczać napięcia, a tym samym spowolnić częstotliwość taktowania RAM. Z jego wewnętrznych testów 32 GB zestawów (2x16 GB) o prędkości 6000 MHz wynika, że takie moduły powinny nadal bez problemu działać na platformie AMD, ale nie jest przekonany, czy uda się uzyskać 6200 MHz, nie wspominając o 6400 MHz.
Lepiej poczekać na nowy firmware
To niestety nie koniec tej opowieści, ponieważ firmware AGESA 1.0.0.7 ma swoje własne problemy i jest podobno wypełniony błędami. Według znanego informatora, update rzeczywiście pogarsza wsparcie dla pamięci RAM i dodatkowo okazuje się, że obecny firmware nie zawiera funkcji PROCHOT Control & PROCHOT Deassertion Ramp Time.
From sources:“PROCHOT Control” and “PROCHOT Deassertion Ramp” in AGESA 1.0.7.0 (internal testing ver.) is NOT avaialable in AGESA 1.0.0.7.
— chi11eddog (@g01d3nm4ng0) May 4, 2023
Also rumored RAM compatibility of 1.0.0.7 is worse than 1.0.0.6. Eg. 192GB stable frequency: 6000MT/s (1.0.0.6) -> 4400 (1.0.0.7) w/SOC 1.3v.
AMD podobno poradziło producentom płyt głównych, aby wstrzymali się z wypuszczaniem własnych aktualizacji BIOS do wersji AGESA 1.0.9.0, która jest obecnie w fazie wewnętrznych testów i ma naprawić te i inne problemy. W międzyczasie użytkownikom zaleca się pozostanie przy AGESA 1.0.0.6 i unikanie BIOS-ów w wersji beta, dopóki wszystko nie zostanie naprawione. Trzeba przyznać, że zrobił się z tego niezły bałagan.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy firmware dla Ryzenów 7000 powoduje spadek prędkości pamięci RAM