Nowy moduł NVIDIA G-Sync mocno zwiększa cenę monitorów 4K/144 Hz

Nowy moduł NVIDIA G-Sync mocno zwiększa cenę monitorów 4K/144 Hz

Trudno nie ekscytować się nowymi high-endowymi monitorami ASUSA i Acera, ponieważ modele ROG SWIFT PG27UQ oraz Predator XB272 oferują niezwykle imponujące połączenie paneli QLED o rozdzielczości 4K i odświeżaniu 144 Hz ze wsparciem dla G-Sync i HDR (DisplayHDR 1000) oraz technologią FALD (384 strefy podświetlenia).

Oczywiście urządzenia te nie są pozbawione wad, a w związku z nimi pojawiają się też pewne kontrowersje, ale nasz redakcyjny kolega miał okazję sprawdzić je  w akcji w ubiegłym tygodniu i był pod dużym wrażeniem ich możliwości. Trudno się temu dziwić, ponieważ oferują one praktycznie wszystko, co najlepsze w segmencie gamingowych monitorów, ale wiąże się to też niebotyczną ceną w okolicach 10 000 PLN. Okazuje się, że bardzo duży wpływ na tę kwotę ma nowy moduł G-Sync HDR od NVIDII. Redakcja PCPER rozebrała te urządzenia na części i w środku znalazła układ FPGA (Field-programmable gate array) produkowany przez należącą do Intela od 2015 roku firmę Altera. Ten wysoce programowalny procesor to 20 nm model Arria 10 GX 480, który wykorzystywany6 jest do przeróżnych zastosowań.

PCPER szacuje, analizując ceny produktów bazujących na FPGA, że w tym przypadku może być to nawet dodatkowe 500 USD od monitora

Nowy moduł NVIDIA G-Sync mocno zwiększa cenę monitorów 4K/144 Hz

Minusem takiego rozwiązania, zamiast wyspecjalizowanego układu (ASIC), jest właśnie wysoka cena, ponieważ duże możliwości w zakresie programowalności idą w tym wypadku w parze z dużym kosztem układu i PCPER szacuje, analizując ceny produktów bazujących na FPGA, że w tym przypadku może być to nawet dodatkowe 500 USD od monitora. Koszt dodatkowo zwiększa również zastosowanie aż 3 GB pamięci DDR4-2400 MHz od Microna, kiedy to w poprzedniej wersji modułu G-Sync znaleźć można było 768 MB wolniejszych kości DRAM.  Jeśli szacunki te są prawidłowe, możemy spodziewać się kolejnych podobnych monitorów o podobnej specyfikacji, ale bez G-Sync (np. z FreeSync 2 HDR), których cena będzie znacznie niższa. Warto też pamiętać, że nadchodzący interfejs HDMI 2.1 wspierać będzie technikę Variable Refresh Rate, która działa w ten sam sposób, co G-Sync, więc moglibyśmy obyć się bez zakupu monitora z takim modułem. A według ostatnich plotek, złącza HDMI 2.1 doczekać może się nadchodząca generacja GeForce’ów.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy moduł NVIDIA G-Sync mocno zwiększa cenę monitorów 4K/144 Hz

 0