Nowy monitor Odyssey Neo G9 od Samsung pozowli na granie w 8K z wysokim odświeżaniem

Nowy monitor Odyssey Neo G9 od Samsung pozowli na granie w 8K z wysokim odświeżaniem

Chociaż NVIDIA już na początku swojej poprzedniej generacji GPU (Ampere) chwaliła się, że jej nowe flagowce pozwalają grać w rozdzielczości 8K, to jednak było to nieco na wyrost. Wygląda jednak na to, że teraz, kiedy zarówno NVIDIA, jak i AMD, promują swoje nowe flagowce możliwością grania w tak wysokiej rozdzielczości, może mieć to nieco większy sens, tym bardziej że zaczyna się tworzyć cały ekosystem wokół gamingu w 8K. 

Teraz, gdy AMD zaprezentowało karty graficzne Radeon RX 7900 (a w szczególności Radeona RX 7900 XTX), które mogą wyświetlać wideo 8K przy wysokich częstotliwościach odświeżania, gracze będą potrzebować wyświetlaczy, które będą stanie wyświetlać taką dużą liczbę pikseli, a Samsung zamierza być tu pionierem. Firma zapowiedziała nową generację swojego monitora Odyssey Neo G9, który podobno będzie pierwszym ultraszerokim gamingowym modelem 8K. Pełnoprawna premiera zaplanowana jest dopiero na targach CES w styczniu, ale producent zdradził pierwsze szczegóły. Co istotne, będziemy potrzebować karty graficznej obsługującej DisplayPort 2.1, aby wykorzystać pełen potencjał tego monitora, co oznacza, że sprzęt wydaje się bardziej skierowany w stronę fanów Czerwonych. Co więcej, należy wyjaśnić, że Samsung, a raczej AMD, na konferencji którego zapowiedziano monitor, liczy 8K „tylko w poziomie”, więc nie otrzymamy tu tyle pikseli, ile w modelach 8K o proporcjach 16:9.

 Samsung zapowiedział nową generację swojego monitora Odyssey Neo G9, który podobno będzie pierwszym ultraszerokim gamingowym modelem 8K.

Nowy monitor Odyssey Neo G9 od Samsung pozowli na granie w 8K z wysokim odświeżaniem

Co istotne, w przyszłym roku na rynku pojawić mają się także monitory z DisplayPort 2.1 od takich producentów jak Acer, ASUS, Dell i LG. AMD niestety nie ujawniło żadnych szczegółów na ich temat, ale możemy spodziewać się połączenia wysokich rozdzielczości z bardzo wysoką częstotliwością odświeżania. 

Wracając do nowego Odyssey Neo G9, z pewnością będzie to bardzo drogi monitor, gdyż już wariant obecnej generacji sprzedawany jest w naszym kraju za 9000 zł, oferując rozdzielczość na poziomie „tylko” 5120 x 1440 pikseli i częstotliwość odświeżania 240 Hz. Zresztą cała platforma wiązać będzie się z bardzo wysokimi kosztami, gdyż oprócz jednego z nowych Radeonów będziemy potrzebować procesora, który nie będzie stanowić wąskiego gardła dla GPU.

Tu rodzi się więc pytanie, czy gra jest warta świeczki. Wiele ostatnich gier może mieć trudności z 8K, a starsze tytuły niewiele na tym skorzystają, szczególnie jeśli nie posiadają tekstur w tak wysokiej rozdzielczości. AMD obiecało, że niektóre gry będą działały dobrze na jej kartach dzięki upscalingowi, wymieniając takie tytuły, jak Assassin's Creed Valhalla, Death Stranding, Modern Warfare 2 i Uncharted, ale nie wiadomo jeszcze, jak dobrze poradzą sobie one z natywnym 8K. Monitor Samsunga może być więc inwestycją na przyszłość, kiedy to rynek naprawdę dojrzeje do 8K. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy monitor Odyssey Neo G9 od Samsung pozowli na granie w 8K z wysokim odświeżaniem

 0