Nowy procesor Zhaoxin KaiXiaon KX-6000 - 16 nm, 8 rdzeni i 3 GHz

Nowy procesor Zhaoxin KaiXiaon KX-6000 - 16 nm, 8 rdzeni i 3 GHz

Nasi starsi czytelnicy zapewne kojarzą firmę Via, głównie za sprawą procesorów Cyrix (te nie cieszyły się jednak najlepszą opinią). Kiedy więc Via Technologies pod koniec ubiegłego roku zapowiedziało powrót na rynek CPU x86, które rywalizować miały z produktami Intela i AMD, raczej mało kto traktował te zapewnienia poważnie, tym bardziej, że pierwsze zapowiedziane na początku tego roku układy porównywane były z procesorami Gemini Lake od Niebieskich. Teraz jednak Zhaoxin, czyli podmiot joint venture założony przez Via ze wsparciem chińskiego rządu, pochwalił się nowymi, zdecydowanie ciekawszymi SoC, które otrzymały do 8 rdzeni o częstotliwości taktowania dochodzącej do 3 GHz, dzięki czemu ich wydajność wzrosła względem poprzedników przynajmniej o 50%, a tak przynajmniej twierdzi ich producent.

KaiXian KX-6000 stanowić ma realną alternatywę dla procesorów Intela i jego specyfikacja wygląda obiecująco.

Nowy procesor Zhaoxin KaiXiaon KX-6000 - 16 nm, 8 rdzeni i 3 GHz

Mowa tu p procesorze KaiXian KX-6000, czyli następcy KX-5000. Oba układy posiadają po 8 rdzeni x86-64 z 8 MB pamięci cache L2, zintegrowane GPU kompatybilne z DirectX 11.1, dwukanałowy kontroler pamięci  DDR4-3200 oraz zapewniają wsparcie dla popularnych interfejsów, takich jak PCIe, SATA, USB itd. Główną różnicą jest tu jednak przejście z 28 nm procesu technologicznego TSMC na 16 nm litografię, co pozwoliło też na zwiększenie częstotliwości taktowania z 2 GHz do 3 GHz. Zhaoxin podaje, że Kaixian KX-6000 oferuje wydajność porównywalną z procesorami Intel Core i5 7. generacji (czterordzeniowe CPU bez wsparcia dla technologii Hyper-Threading). Oczywiście do tego typu zapowiedzi producenta lepiej podchodzić z dystansem i poczekać na weryfikację, ale jeśli rzeczywiście udało się tu zapewnić 50% wzrost wydajności, to coś może być na rzeczy.

Zhaoxin KaiXian KX-6000 bazuje na mikroarchitekturze LuJiaZui, która stanowi ewolucję technologii WuDaoKou zastosowanej w procesorze KX-5000 na początku tego roku. Bazując na ujawnionych informacjach wynika, że LuJiaZui jest superskalarną, wielordzeniową architekturą x86-64, zapewniającą wsparcie dla takich instrukcji jak SSE 4.2 czy AVX, jak również obsługującą wirtualizację czy technologie szyfrowania. Biorąc pod uwagę, że obie technologie debiutują w odstępie 9 miesięcy, to spodziewać można się, że zmiany nie są zbyt duże i sprowadzają się głównie do optymalizacji. Poza tym przejście na niższą litografię sprawiło, że sama kość nowego CPU jest wyraźnie mniejsze od poprzednika, co powinno też przełożyć się na zmniejszenie kosztów produkcji.  Warto też zauważyć, że oba procesory korzystają z odmiennego opakowania HFCBGA, co oznacza, że nie mogą korzystać z tych samych płyt głównych. Nie wiemy też, czy KaiXian KX-6000 jest kompatybilny z chipsetem ZX-200, który wspiera USB 3.1 Gen 2.

KaiXian KX-6000 doczekał się jedynie papierowej premiery, gdzie producent pochwalił się jego zdjęciem i zdradził specyfikację. Na rynkowy debiut poczekać trzeba będzie zapewne do przyszłego roku, a Zhaoxin potwierdziło, że SoC trafi do komputerów stacjonarnych, urządzeń All-in-One, laptopów, serwerów oraz urządzeń wbudowanych. Co więcej, będzie kompatybilny z systemem Windows 10. Czy konkurencja rzeczywiście ma się czego obawiać? Poczekajmy do premiery tego CPU, ale jeśli jego cena będzie odpowiednio niska, to może on zyskać popularność na rynku chińskim, bądź co bądź, jednym z najważniejszych z punktu widzenia zarówno Intela, jak i AMD. Warto dodać, że producent ma już w planach KX-7000 ze wsparciem dla pamięci DDR5 i PCIe 4.0.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy procesor Zhaoxin KaiXiaon KX-6000 - 16 nm, 8 rdzeni i 3 GHz

 0