Nowy rodzaj sztucznej inteligencji pomoże w wykrywaniu groźnych problemów z sercem

Nowy rodzaj sztucznej inteligencji pomoże w wykrywaniu groźnych problemów z sercem

Grupie naukowców udało się stworzyć technikę z użyciem sztucznej inteligencji, która wykorzystuje obrazy optycznej tomografii koherentnej w celu wykrywania erozji płytek w tętnicach serca. Monitorowanie blaszki miażdżycowej może pośrednio zapobiec zawałom serca. Cały zabieg jest możliwy dzięki OCT, czyli technice obrazowania optycznego z rozdzielczością w skali mikronowej.

Zespół naukowców opracował zupełnie nową technikę sztucznej inteligencji, wykorzystującą obrazy optycznej tomografii koherentnej (OCT) w celu wykrywania erozji płytek w tętnicach serca. Monitorowanie stanu blaszki miażdżycowej jest bardzo ważne, ponieważ jeśli się rozpadnie, może utrudniać przepływ krwi do serca, co stanowi przyczynę zawałów. Kierownik zespołu badaczy z Uniwersytetu Nauk Elektronicznych i Technologii w Chinach, Zhao Wang wyjaśnił, że ich najnowsza metoda jest w stanie poprawić diagnostykę erozji płytki i może zostać wykorzystana do opracowania nowych sposobów leczenie osób z chorobami serca. OCT jest techniką obrazowania optycznego z rozdzielczością w skali mikronowej. Można ją wykorzystać do tworzenia obrazów 3D tętnic wieńcowych, transportujących krew do serca.

Grupie naukowców udało się opracować technikę rozpoznania erozji płytek w tętnicach serca za pomocą sztucznej inteligencji. Skuteczność tej metody ma sięgać 80%.

Sztuczna inteligencja
Zhao Wang, University of Electronic Science and Technology of China

Istnieją jednak pewne problemy z wykorzystaniem OCT ze względu na ilość generowanych danych oraz trudności w interpretacji uzyskanych obrazów. W celu rozwiązania wspomnianych problemów, Zhao Wang podjął współpracę z zespołem inżynierów oraz lekarzy aby zaprząc do pracy sztuczną inteligencję, która identyfikowałaby erozję płytki. Ta metoda jest ponoć na tyle dokładna, że może stanowić podstawę diagnozy klinicznej. Wang zaznaczył również, że ich technika może automatycznie wykrywać erozję płytki za pomocą oryginalnych obrazów OCT bez żadnych dodatkowych danych wejściowych. Automatyczne wykrywanie erozji znacznie zmniejszy ręczną, a w dodatku żmudną ocenę. Zasada działania technologii składa się z 2 etapów. W pierwszym SI analizuje pobrany oryginalny obraz i dwie informacje o kształcie do rozpoznawania obszarów, w których możliwa jest erozja płytki.

Wstępna ocena jest natomiast w drugim kroku szczegółowo sprawdzana za pomocą algorytmu, bazującego na klinicznie interpretowalnych cechach, naśladujących wiedzę, którą lekarze posługują się do postawienia diagnozy. W celu sprawdzenia swojej techniki, naukowcy przeprowadzili badanie, w którym zrobiono 5553 obrazów klinicznych OCT z erozją płytki i 3224 obrazów bez erozji. Sztuczna inteligencja była w stanie prawidłowo rozpoznać 80% przypadków erozji płytki. Diagnozy postawione za pomocą zautomatyzowanej metody pokrywały się z tymi, które przedstawiło 3 doświadczonych lekarzy. Najnowsze osiągnięcia zespołu Zhao Wanga mogą przyczynić się zatem do diagnozowania choroby wieńcowej i jednoczesnego odciążenia lekarzy.

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy rodzaj sztucznej inteligencji pomoże w wykrywaniu groźnych problemów z sercem

 0