Nowy standard SD może przynieść rewolucję dla kart pamięci

Nowy standard SD może przynieść rewolucję dla kart pamięci

SD Association zapowiedziało specyfikację standardu SD w wersji 7.0. Dzięki niemu nowe karty SD Express korzystać będą z interfejsu PCie i protokołu NVMe, oferując transfery sięgające blisko 1 GB/s oraz niebotyczne pojemności.

Dotychczas karty pamięci SD ograniczone były  do pojemności sięgających maksymalnie 2 TB (SDXC) i choć wciąż czekamy na premierę tego typu nośników, to SD Association już wybiega w przyszłość, ponieważ karty SD Ultra Capacity (SDUC) umożliwią dostarczenie na rynek modeli z nawet 128 TB na dane, zachowując popularny format. Pomimo faktu, że zanim technologia pozwoli na zapewnienie takiej pojemności na standardowej karcie SD, minie jeszcze sporo czasu, to cieszy fakt, że już udało się usunąć jedną z barier stojących na drodze. Aby lepiej zobrazować o jakich liczbach tu mówimy, to wystarczy wspomnieć, że jedna taka karta umożliwia przechowywanie ok. 25 tysięcy filmów HD czy 256 mln zdjęć (zakładając, że jedno waży średnio 500 kB). Co więcej, zmieścić powinniśmy tu ok. 25,6 mln piosenek, co oznacza, że dwie tego typu karty wystarczą z nawiązką na całą bibliotekę Spotify (ok. 35 mln utworów). O ile na obecną chwilę 128 TB może wydawać się przesadą, to trzeba pamiętać, że filmy 4K i 8K będą powoli stawać się coraz powszechniejsze, a kręcenie materiałów VR także wymaga pojemnych nośników danych. Z czasem zaś można spodziewać się, że tendencja ta będzie się tylko pogłębiać (wystarczy spojrzeć, ile miejsca na dysku zabierała przeciętna gra z 10 lat temu, ale ile jest to obecnie).

Nowe karty SD Express korzystać będą z interfejsu PCie i protokołu NVMe, oferując transfery sięgające blisko 1 GB/s oraz niebotyczne pojemności

To jednak nie wszystko, ponieważ najwydajniejsze karty SD Express, prócz dużych pojemności, oferować będą również wysoką wydajność. Wykorzystanie interfejsu PCIe Gen3 i protokołu NVMe v1.3 pozwoli uzyskać transfer danych rzędu 985 MB/s i dla porównania, zapowiedziane w ubiegłym roku karty UHS-III zapewniać mają prędkość na poziomie 624 MB/s.  Tym samym standard SD Express może okazać się alternatywą dla dysków SSD typu SATA, aczkolwiek trzeba jeszcze brać pod uwagę wytrzymałość takich nośników danych. Warto też dodać, że SD Express nie jest kompatybilne ze standardami UHS-II i UHS-III, co oznacza, że potrzebować będą nowego czytnika. SD Association potwierdziło również, że magistrala SD Express dostępna będzie nie tylko dla karty SDUC, ale także SDXC i SDHC, a otrzymamy też mniejsze microSD z tą technologią.   

Nowy standard SD może przynieść rewolucję dla kart pamięci

Grafika główna: Engadget 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy standard SD może przynieść rewolucję dla kart pamięci

 0