NVIDIA blokuje możliwość kopania ETH na kartach RTX 3060 i wydaje serię CMP dla górników

NVIDIA blokuje możliwość kopania ETH na kartach RTX 3060 i wydaje serię CMP dla górników

W wojnie na karty graficzne, gdzie na przeciw siebie stają górnicy vs. gracze nastąpił właśnie nieoczekiwany zwrot akcji, który wprowadziła sama NVIDIA. Gracze od miesięcy narzekają na wykupowanie kart graficznych przez górników kopiących Ethereum, co jest jednym z powodów braków kart w sklepach i nieustannego podnoszenia cen. Gracze próbowali wymusić na NVIDII wprowadzenie ograniczeń w ilości sprzedawanych kart jednej osobie, ale nie oszukujmy się - klient dokonujący zakupów hurtowych i to po zawyżonej cenie, nie będzie odsuwany na bok, bo nie jest graczem. "Zieloni" postanowili jednak pójść na rękę graczom i wprowadzić pewne ograniczenia, jednocześnie wydając nową serię układów, przeznaczoną specjalnie dla górników. Jeszcze nie tak dawno przedstawiciel firmy twierdził, że wprowadzenie dedykowanych kart na potrzeby wydobywania kryptowalut, musi być uzasadnione takim zapotrzebowaniem, a ówcześnie nie było na to dowodów. Wygląda na to, że ktoś te dowody wreszcie NVIDII podsunął.

NVIDIA chce żeby karty RTX 3060 trafiły w ręce graczy, więc blokuje wydajność w kopaniu ETH i wydaje specjalne wersje tylko dla koparek.

Niestety zdaje się, że propozycja NVIDII będzie tylko zagrywką marketingową. Firma zapowiada, że nowe karty RTX 3060 będą miały blokadę wykrywającą algorytmy wydobywania Ethereum i ograniczającą wydajność kopania o połowę. Niestety jest to blokada na poziomie sterownika, więc nie zajmie długo rozpracowanie sposobu ominięcia blokady. NVIDIA ma jednak nadzieję, że taki zabieg skutecznie zniechęci górników do wykupowania kart RTX 3060, które trafią w ręce graczy - w końcu to dla nich stworzono te układy. Początkowo może nawet to się sprawdzić. Nikt nie będzie kupował kart z myślą o kopaniu ETH, póki nie będzie sprawdzonego sposobu na ominięcie restrykcji. 

NVIDIA chce jednocześnie zwrócić uwagę górników w stronę nowej serii NVIDA CMP - czyli Cryptocurrency Mining Processor, które są produktami do profesjonalnego wydobywania. Produkty CMP - które nie obsługują grafiki - są sprzedawane przez autoryzowanych partnerów i optymalizowane pod kątem najlepszej wydajności  wydobycia. Nie spełniają one specyfikacji wymaganych od procesorów graficznych GeForce, a tym samym nie wpływają na dostępność układów GPU GeForce dla graczy.  Na przykład CMP nie obsługuje wyświetlaczy i ma niższe taktowania rdzenia, co korzystnie wpływa na zapotrzebowanie na prąd. Produkcja wersji CMP będzie zatem tańsza i zapewne karty będą dostarczane z bardzo ograniczoną gwarancją, jednak w cenie zwykłych gamingowych wersji. Dzięki CMP NVIDIA chce pomóc górnikom w budowaniu najbardziej wydajnych centrów danych, zachowując jednocześnie procesory graficzne GeForce RTX dla graczy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA blokuje możliwość kopania ETH na kartach RTX 3060 i wydaje serię CMP dla górników

 0