Gigabyte CMP 30HX to bardzo droga karta dla górników kryptowalut z zaledwie 3-miesięczną gwarancją

Gigabyte CMP 30HX to bardzo droga karta dla górników kryptowalut z zaledwie 3-miesięczną gwarancją

Układy graficzne dla górników trafiają w coraz większych ilościach na rynek detaliczny, a najnowszym produktem, który trafił do sprzedaży jest Gigabyte CMP 30HX. Karta pojawiła sie w ofercie rumuńskiego sklepu. Z ujawnionych wcześniej specyfikacji wiemy, że Gigabyte CMP 30HX to właściwie Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER Gaming. Mamy tutaj te same zegary i to samo GPU TU116.  Podstawowa różnica to brak wyjść wideo i przeznaczenie. NVIDIA CMP 30HX ma bazowy zegar 1530 MHz i taktowanie boost 1785 MHz. 

Karty CMP nie odciągną górników od gamingowych modeli, a jedynie pozwolą NVIDII pozbyć się starszych i nie zawsze w pełni sprawnych GPU. Idealnie pokazuje to przykład  Gigabyte CMP 30HX - karty drogiej, z kiepską wydajnością i bardzo ograniczoną gwarancją i możliwością odsprzedaży.

Pamięć na karcie to 6 GB GDDR6 o prędkości 14 Gb/s. Za chłodzenie odpowiada radiator z dwoma wentylatorami. Karta nie posiada żadnych wyjść wideo i jest zasilana pojedynczym 8-pinowym złączem. NVIDIA CMP 30HX ma TDP szacowane na 125 W i jest zasilana przez 8-pinowe złącze zasilania. Wydajność wydobycia dla Ethereum wynosi 26 MH/s, co można nieznacznie zwiększyć przez optymalizację, ale wynik ten jest bardzo zbliżony do możliwości osiąganych przez GeForce GTX 1660 SUPER. Problem w tym, że Gigabyte CMP 30HX wyceniono na 2975 RON, co daje w przeliczeniu 2750 zł.

 

Układ RTX 3060 oferuje prawie taką samą wydajność wydobycia i z włączonym ograniczeniem wydobywania. Gdy limity są zdjęte, 3060 osiąga około 50 MH/s, czyli prawie dwukrotnie więcej niż CMP 30HX, oferując przy okazji gwarancję liczoną w latach, a nie zaledwie 3 miesiące. CMP 30HX oferuje dużo niższą wydajność, przy wyższej (niż sugerowana) cenie. Wydajność CMP 30HX rozczarowuje i nikt nie kupi tego modelu, jeśli tylko będzie mógł zdobyć gamingowy wariant, który dodatkowo będzie można odsprzedać, gdy to szaleństwo w końcu się skończy. Niestety CMP nie odciągną górników od gamingowych modeli, a jedynie pozwolą NVIDII pozbyć się starszych i nie zawsze w pełni sprawnych GPU.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte CMP 30HX to bardzo droga karta dla górników kryptowalut z zaledwie 3-miesięczną gwarancją

 0