NVIDIA GeForce RTX 3060 LHR i RTX 3080 Ti przetestowane w kopaniu kryptowalut

NVIDIA GeForce RTX 3060 LHR i RTX 3080 Ti przetestowane w kopaniu kryptowalut

Pierwsze podejście do ograniczenia wydajności wydobywania kryptowalut na kartach NVIDII, to był wielki niewypał. Górnicy szybko znaleźli obejście ograniczenia kopania Ethereum i innych zablokowanych walut, choć nie da się ukryć, że do błyskawicznego złamania blokady przyczyniła się sama NVIDIA, rzekomo przypadkowo udostępniając specjalną wersję sterownika. Teraz firma próbuje drugiego podejścia, wprowadzając nowe wersje GPU z funkcją LHR (light hash rate), które otrzyma część nowych wersji kart GeForce RTX. Oryginalny RTX 3060 był pierwszą kartą graficzną wyposażoną w takie blokady wydobywania kryptowalut, a teraz pojawiła się jego ulepszona wersja. 

Karty RTX 3060 LHR i RTX 3080 Ti przetestowano w kopaniu kryptowalut. Zgodnie z obietnicami NVIDII, wydajność jest obcinana o połowę natychmiast po uruchomieniu algorytmów.

Nowa wersja GPU GA106 pojawiła się zaledwie 3 miesiące po oryginalnym modelu. Producent musiał dokonać uaktualnienia po poprzedniej porażce. Niestety jak dotąd nie było skutecznej metody odciągnięcia górników od kart gamingowych. Nowe GPU GA106-302 ma zmieniony identyfikator urządzenia PCI, co uniemożliwia pracę ze starymi sterownikami. NVIDIA postanowiła aktywnie przeciwdziałać zainteresowaniu górników GPU, sztucznie ograniczając wydajność algorytmów wydobywania kryptowalut, sprawiając, że górnicy nie będą zainteresowani tymi kartami graficznymi w kopaniu Ethereum.

Portal Expreview przetestował kartę ZOTAC RTX 3060 LHR Apocalypse GOC. W grach i benchmarkach nie ma żadnej różnicy w wydajności pomiędzy odświeżoną wersją LHR a oryginalnym RTX 3060. Różnicę wydać podczas kopania kryptowalut. Tym razem wydajność wydobycia nie spada dopiero po chwili, ale jest ucinana o połowę natychmiast po uruchomieniu algorytmu. Wydajność wynosi około 20-22 MH/s przy 119 W - normalnie karta ta osiąga ponad 40 MH/s. W sieci pojawiła się również niepotwierdzona wydajność wydobycia RTX 3080 Ti, który podobnie jak RTX 3060 otrzymał ogranicznik kryptowalut. Karta graficzna osiąga 58 MH/s przy 299W. Dla graczy to świetna wiadomość, bo opłacalność zakupu takich kart do kopania ETH mocno spadła, jednak nie wiadomo, czy za jakiś czas znów nie pojawi się obejście ograniczników.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 3060 LHR i RTX 3080 Ti przetestowane w kopaniu kryptowalut

 0