NVIDIA GeForce RTX 3060 przetestowany w kopaniu kryptowalut. Ograniczenia faktycznie działają?

NVIDIA GeForce RTX 3060 przetestowany w kopaniu kryptowalut. Ograniczenia faktycznie działają?

NVIDIA wczoraj zapowiedziała wprowadzenie ograniczeń w kopaniu kryptowalut w kartach RTX 3060, by ograniczy ich wykupowanie przez górników (ciekawe jak sobie poradzą ze spekulantami, którzy szybko zajmą ich miejsce). Jest to krok w dobrą stronę, choć nie ma co się oszukiwać, NVIDIA ma w tym swój interes - dedykowane karty dla górników, tańsze w produkcji, za to z większą marżą. Czy to jednak faktycznie działa? CryptoLeo posiada już dostęp do NVIDIA GeForce RTX 3060, na kilka dni przed oficjalną premierą. Sprzedawca, który oferował te karty przed premierą za prawie 800 USD, już wyprzedał wszystkie posiadane RTX 3060. To tylko pokazuje, jak wysokie jest zainteresowanie i jak łatwo pozyskiwać karty do od sprzedaży, nawet te objęte embargiem. Niestety dla sprzedawcy, autor filmu pokazuje kod seryjny, który można wykorzystać do łatwego namierzenia handlarza, który może spotkać się z karą ze strony NVIDII.

Wczesne testy RTX 3060 pokazują, że ograniczenie w wydobyciu kryptowalut faktycznie działa i nie jest realizowane przez sterownik, tylko zaszyte w BIOS. 

Kupiona karta to ZOTAC RTX 3060 Twin Edge i posiada ona blokadę przed wykorzystywaniem w kopaniu kryptowalut. Jak na ironię, ten sam producent kilka dni temu chwalił farmy kryptowalut złożone z ich kart, a jeszcze oznaczył wpis tagiem #PcGaming. Teraz ich karta pojawiła się w testach górnika kryptowalut, co jeszcze bardziej może wpłynąć na ich nadszarpnięty wśród graczy wizerunek. NVIDIA ogłosiła, że GeForce RTX 3060 będą w stanie wykryć, czy użytkownik wydobywa kryptowalutę. To automatycznie ograniczy wydajność o 50%, co w zasadzie sprawi, że wydobywanie na tej karcie będzie nieopłacalne. Taki stan rzeczy potwierdzają testy przeprowadzone przez CryptoLeo.

Ograniczenia w kopaniu ETH na kartach RTX3060 to nie tylko sterownik. Będą zmiany w innych modelach?

Zaledwie minutę lub dwie po uruchomieniu szybkość wydobycia spadła z 41,5 MH/s do 26-24 MH/s. Przy okazji potwierdziły się słowa NVIDII, że wykrywanie algorytmów zaszyte jest w BIOS, a nie samym sterowniku - autor materiału nie posiadał sterowników wspierających RTX 3060, więc nie mogły one blokować wydobycia. Podczas testów autor korzystał z dwóch kart - GTX 1080 Ti oraz RTX 3060 - zmniejszenie prędkości wydobycia widoczne jest tylko w nowym układzie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 3060 przetestowany w kopaniu kryptowalut. Ograniczenia faktycznie działają?

 0