Ograniczenia w kopaniu ETH na kartach RTX3060 to nie tylko sterownik. Będą zmiany w innych modelach?

Ograniczenia w kopaniu ETH na kartach RTX3060 to nie tylko sterownik. Będą zmiany w innych modelach?

Wczoraj NVIDIA nieoczekiwanie dokonała małego przewrotu, ogłaszając, że nadchodzące karty RTX 3060 nie będą się nadawać do kopania kryptowalut, gdyż będą posiadać specjalną funkcję, ograniczającą wydajność kopania o połowę. Karta ma wykrywać algorytmy wykorzystywane do pozyskiwania m.in. ETH i po ich wykryciu obcinać wydajność o 50%. W oficjalnym poście na swoim blogu NVIDIA opisała nową funkcję, jako implementację sterownika. Wywołało to niepokój, ponieważ podejrzewano, że blokada zostanie szybko ominięta. Okazuje się, że wszystko sięga głębiej. Technologia będzie działać nie tylko w systemie operacyjnym Windows, ponieważ tylko mniejsi górnicy używali systemu Windows, a duże farmy polegają na niestandardowych dystrybucjach Linuksa. Sterownik NVIDIA Linux nie jest oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że ​​ma większą kontrolę nad tym, co jest dostępne dla użytkownika. 

NVIDIA wprowadzi blokady ograniczające wydajność w kopaniu kryptowalut m.in. w sterownikach i BIOS. Zmieni się również identyfikator urządzeń. To wszystko ma utrudnić złamanie zabezpieczeń. Ograniczenia mogą pojawić się również w istniejących modelach, jednak wyprodukowanych po ogłoszeniu zmian.

Na Twitterze Bryan Del Rizzo (dyrektor ds. globalnego PR firmy GeForce) potwierdził, że technologia przeciw kopaniu kryptowalut będzie zaszyta nie tylko w sterowniku, ale również i BIOS. Nie wiadomo, czy zmiany nie pojawią się również w samym chipie. Takie działania mogą mocno utrudnić złamanie zabezpieczeń. Sam pomysł nie jest jednak nowy i NVIDIA zdaje się planowała to od jakiegoś czasu. W styczniu Kopite7Kimi, który przewidywał specyfikacje NVIDIA Ampere kilka miesięcy przed premierą, powiedział, że Jensen Huang (dyrektor generalny firmy NVIDIA) rozpocznie walkę z górnictwem. W tamtym czasie nie było jasne, co miał na myśli Kopite, ale teraz jest jasne, że miał na myśli nową serię CMP, a także ograniczenie wydajności.

NVIDIA blokuje możliwość kopania ETH na kartach RTX 3060 i wydaje serię CMP dla górników

Co jest jednak szczególnie interesujące to, że według tweetów NVIDIA może zakończyć obecne serie produktów i wprowadzić je pod nowym identyfikatorem urządzenia. Oznacza to, że przyszłe modele RTX3090 / 3080/ 3070 / 3060Ti będą miały inny identyfikator i będą wyposażone w algorytm antykryptograficzny. Nie wiadomo jednak, czy NVIDIA w ogóle zdecyduje się na taki ruch, co może poważnie zaszkodzić im w interesach. Niestety obecne karty nie otrzymają blokad, co byłoby bez sensu - bo nie można ingerować i blokować możliwości produktu już sprzedanego, poza tym wystarczyłoby użyć starszego sterownika i BIOSu.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ograniczenia w kopaniu ETH na kartach RTX3060 to nie tylko sterownik. Będą zmiany w innych modelach?

 0