NVIDIA GeForce RTX 40 - TSMC szykuje się do produkcji 5 nm GPU Ada Lovelace. Co wiemy?

NVIDIA GeForce RTX 40 - TSMC szykuje się do produkcji 5 nm GPU Ada Lovelace. Co wiemy?

Karty graficzne NVIDII z serii GeForce RTX 40, oparte na architekturze GPU Ada Lovelace, są przygotowywane do premiery w 2022 roku. DigiTimes twierdzi w swoim najnowszym raporcie, że fabryki na Tajwanie już szykują się do produkcji nowych GPU Zielonych.  

Z wiarygodnych źródeł słyszeliśmy już o możliwości wykorzystania przez NVIDIĘ 5 nm litografii od TSMC do GPU nowej generacji o nazwie kodowej Ada Lovelace, ale tym razem informacje pochodzą bezpośrednio z tajwańskich fabryk, w których te procesory graficzne będą produkowane. GPU Ada Lovelace będą napędzać nową generację kart graficznych NVIDII, czyli GeForce RTX 40, które będą rywalizować z grafikami AMD Radeon RX 7000 opartymi na RDNA 3. 

DigiTimes twierdzi w swoim najnowszym raporcie, że fabryki na Tajwanie już szykują się do produkcji nowych GPU Zielonych.  

O ile jednak GPU Hopper, które są przeznaczone przede wszystkim dla segmentu centrów danych i sztucznej inteligencji, podobno wkrótce zostaną wypuszczone i będą wykorzystywać budowę MCM CoWoS, tak w przypadku Ada Lovelace wciąż otrzymać mamy monolityczny projekt. Niemniej oczekuje się, że GPU wprowadzą szereg kluczowych innowacji na poziomie architektury.

Wcześniejsze plotki sugerują, że NVIDIA sięgnąć ma po litografię N5 (5 nm) od TSMC dla GPU Ada Lovelace. Mówi się, że topowy układ AD102 ma oferować taktowanie do 2,5 GHz (średnio w trybie boost zapewni 2,3 GHz). Z przecieków na podstawie wstępnych specyfikacji (które mogą ulec zmianie) dowiadujemy się też, że procesor graficzny AD102 ma 18432 rdzenie CUDA, mieszczące się w 144 jednostkach SM. To prawie dwa razy więcej rdzeni niż w Ampere, który był już ogromnym krokiem naprzód względem Turinga. Taktowanie 2,3-2,5 GHz dałoby nam od 85 do 92 TFLOP wydajności obliczeniowej (FP32). To ponad dwukrotnie więcej niż wydajność FP32 w porównaniu z GeForcem RTX 3090, który oferuje 36 TFLOP mocy obliczeniowej FP32.

Skok wydajności rzędu 150% wydaje się ogromny, ale nie niemożliwy. Procesor graficzny Ampere GA102 (RTX 3090) oferuje 36 TFLOP, podczas gdy procesor graficzny Turing TU102 (RTX 2080 Ti) oferuje 13 TFLOP. To ponad 150% wzrost w FP32, ale wzrost wydajności w grach dla RTX 3090 wynosił średnio 50-60% w porównaniu z RTX 2080 Ti. 

Poza tym przeciek twierdzi również, że flagowy model NVIDIA GeForce RTX 40 zachowa interfejs magistrali 384-bitowy, wykorzystywany w RTX 3090. Co ciekawe, źródło wspomina o GDDR6X, co oznacza, że ​​NVIDIA nie przejdzie na nowy standard pamięci wraz z Ada Lovelace, ale wykorzysta szybsze moduły (21 Gb/s) dla kart nowej generacji. Grafika będzie miała 24 GB pamięci, więc możemy spodziewać się albo jednostronnych modułów DRAM 16 Gb, albo dwustronnych modułów DRAM 8 Gb. Tak czy inaczej, do premiery nowej generacji GPU Zielonych pozostał zapewne jeszcze niemal rok, więc dużo może jeszcze ulec zmianie. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 40 - TSMC szykuje się do produkcji 5 nm GPU Ada Lovelace. Co wiemy?

 0