Nvidia Grace oferuje do 2,5x wyższą wydajność i 3,5x wyższą efektywność niż AMD EPYC Milan

Nvidia Grace oferuje do 2,5x wyższą wydajność i 3,5x wyższą efektywność niż AMD EPYC Milan

Nvidia niedawno wprowadziła procesor Grace, który jest zbudowany na architekturze ARM. Według Nvidii nowy produkt powinien charakteryzować się znacznie wyższą wydajnością niż procesory AMD EPYC Milan. W niektórych wdrożeniach ma to być nawet 2,5x, ale zaoferuje więcej pod względem efektywności.

Pół roku temu zaprezentowano nowy procesor Nvidia Grace , który wykorzystuje architekturę ARMv9. Może być łączony z procesorem graficznym Nvidia Hopper lub z drugim układem Grace, co oznacza wtedy utworzenie Grace Superchip. W tym przypadku dochodzimy do 144 rdzeni (2×72 rdzenie), z których każdy ma 1 MB pamięci podręcznej L2. Cały superchip ma 234 MB pamięci podręcznej L3 (2×117 MB). Układy powinny komunikować się z prędkością 900 GB/s za pomocą połączenia NVLink-C2C. Wykorzystywana jest pamięć LPDDR5x z ECC o szybkości dostępu 500 GB/s, pojemność może sięgać nawet 960 GB. Cały superchip łącznie z pamięcią zużywa 500 W.

Nowe testy dostarczone przez Nvidię pokazują, że Grace Superchip osiąga "do" 2,5x wyższą wydajność i 3,5x wyższą efektywność energetyczną, niż platforma AMD.

W niedawnym poście na blogu Nvidia opublikowała porównanie wydajności tego super układu z dwoma procesorami AMD EPYC 7763, każdy z 64 rdzeniami i 280 W TDP. W sumie była to konfiguracja 128 rdzeni i 256 wątków. Według Nvidii Grace ma oferować do 2,5x wyższą wydajność niż AMD (co brzmi podejrzanie dobrze, biorąc pod uwagę różnice w liczbie rdzeni i wątków). To oczywiście klasyczne „do”, więc w innych testach mamy gorsze wyniki, np. 1.8x czy 1.5x. Według Nvidii większa różnica powinna dotyczyć efektywności, gdzie w czterech opublikowanych testach osiągnięto od 2x do 3,5x lepsze wyniki.

W zeszłym roku "zieloni" dokonali porównania z procesorem Intel Xeon 8360Y „Ice Lake” działającym w konfiguracji z dwoma gniazdami. Cała platforma pracowała z mocą 572 W w konfiguracji 1-węzłowej. Ponieważ każdy procesor Xeon ma 36 rdzeni, konfiguracja z dwoma gniazdami oferuje 72 rdzenie i 144 wątki. To mniej niż NVIDIA Grace Superchip, ale może być kilka powodów, dla których NVIDIA użyła go do porównań, w tym np. cena.  Z wyników Nvidii można się dowiedzieć, że Grace CPU Superchip oferuje 2x większą przepustowość i 2,3x przewagę w efektywności nad platformą Intel Ice Lake.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia Grace oferuje do 2,5x wyższą wydajność i 3,5x wyższą efektywność niż AMD EPYC Milan

 0