NVIDIA nie obniży wydajności kopania ETH na dotychczasowych kartach RTX

NVIDIA nie obniży wydajności kopania ETH na dotychczasowych kartach RTX

Wczoraj NVIDIA zapowiedziała, że karty graficzne GeForce RTX 3060 będą posiadać sztucznie zredukowaną wydajność kopania Ethereum, co zniechęcić ma górników do kupowania tego modelu. Co prawda są jednak pewne wątpliwości, na ile blokada na poziomie sterownika okaże się skuteczna, ale jest to niewątpliwie krok w dobrym kierunku, przynajmniej z perspektywy graczy, którzy w ostatnich miesiącach musieli walczyć o każdą sztukę kart Ampere z górnikami. Szybko jednak pojawiło się pytanie, co z dotychczasowymi GPU Zielonych, tym bardziej, że ograniczenia w ramach oprogramowania można łatwo zaimplementować w dotychczasowych produktach. NVIDIA nie chce jeszcze mówić o swoich planach dotyczących przyszłych kart graficznych, ale zapewniła, że nie osłabi istniejących GPU. „Nie ograniczamy wydajności już sprzedanych procesorów graficznych” - powiedział rzecznik.

„Nie ograniczamy wydajności już sprzedanych procesorów graficznych” - powiedział rzecznik.

Mamy też pewne wątpliwości, czy wprowadzenie przez NVIDIĘ kart Cryptocurrency Mining Processor (CMP) dedykowanych górnikom przełoży się na lepszą dostępność modeli dla graczy. Wynika to z faktu, że firma ma ma obecnie bardzo ograniczone możliwości produkcyjne i jeśli do oferty dojdzie nowy produkt do kopania kryptowalut, to oznacza, że wytwarzanych będzie mniej gamingowych GPU. Rynek technologiczny boryka się przecież z globalnym niedoborem półprzewodników. NVIDIA zdaje się jednak temu zaprzeczać i sugeruje, że nowe procesory CMP nie będą mieć żadnego wpływu na możliwość produkcji kart z rodziny GeForce. „Chipy używane w CMP nie mogą spełniać specyfikacji GeForce i nie mają wpływu na ogólną pojemność lub dostępność GeForce” - przekonuje przedstawiciel przedsiębiorstwa.

NVIDIA blokuje możliwość kopania ETH na kartach RTX 3060 i wydaje serię CMP dla górników

Nvidia nie potwierdza, czy chodzi jej tu o binning (proces, w którym producenci układów, tacy jak Intel, AMD, Nvidia i inni, selekcjonują chipy, które nie są w 100 procentach sprawne z powodu sporadycznych wad produkcyjnych i sprzedają je jako wolniejsze lub mniej funkcjonalne lub też odwrotnie, wybierają chipy o ponadprzeciętnych właściwościach i sprzedają je jako lepsze, np. o lepszym potencjale OC), ale zdaje się to sugerować komentarz rzecznika. Choć niewykluczone, że chodzi po prostu o zupełnie inne układy. Zdjęcie CMP Nvidii, które możecie zobaczyć powyżej, w niczym nie przypomina GPU GA102 Nvidii używanego w RTX 3080 i 3090 z Ampere lub GA104 używanego w RTX 3070 i RTX 3060 Ti. Nie wygląda też zbytnio jak układy Turing poprzedniej generacji Nvidii. Być może CMP to po prostu projekt GPU, który nie został publicznie ujawniony.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA nie obniży wydajności kopania ETH na dotychczasowych kartach RTX

 0