NVIDIA ogłasza wyniki za drugi kwartał. Czy RTX 2080 jest ich następstwem?

NVIDIA ogłasza wyniki za drugi kwartał. Czy RTX 2080 jest ich następstwem?

Czy wynik finansowy NVIDII jest związany z premierą RTX 2080? Aktualnie cały świat żyje wiadomościami dotyczącymi nowej generacji kart graficznych NVIDII, w tym zbliżającej się wielkimi krokami wyczekiwanej premiery GeForce RTX 2080, który według najnowszych źródeł zapowiada się na najmocniejszą kartę graficzną dostępną na rynku. Tymczasem NVIDIA postanowiła opublikować raport finansowy za drugi kwartał roku fiskalnego 2019. Przyglądając się podanym statystykom raczej ciężko odnieść wrażenie, że premiera GeForce RTX 2080 jest spowodowana pobudkami czysto finansowymi, a raczej trwającą od dłuższego czasu stagnacją na rynku układów graficznych. Z dokumentu wynika, że Zieloni za drugi kwartał roku fiskalnego 2019 zakończony 29 lipca bieżącego roku osiągnęli przychody na poziomie 3,12 miliarda dolarów, które są o 40% wyższe względem wyniku osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku (wówczas było to dokładnie 2,23 mld dolarów). Jednak co warto podkreślić, jest to rezultat o 3% gorszy niż ten osiągnięty w poprzednim kwartale, ponieważ wówczas popularna firma wygenerowała przychody rzędu 3,21 miliardów dolarów.

W drugim kwartale bieżącego roku fiskalnego NVIDIA osiągnęła 3,12 mld dolarów przychodów, co stanowi wzrost o 40% względem analogicznego ubiegłorocznego okresu.

NVIDIA ogłasza wyniki za drugi kwartał. Czy RTX 2080 jest ich następstwem?

Jeszcze bardziej interesująco prezentuje się statystyka rozwodnionego zysku na akcje, które według GAAP wyniosły 1,76 dolara, co stanowi wzrost aż o 91% w stosunku do 0,92 dolara z poprzedniego roku i 5% w porównaniu z ostatnim kwartałem. Jak zauważył założyciel oraz dyrektor generalny NVIDIA Jensen Huang, progres odniesiono w każdej istotnej dla korporacji płaszczyźnie — sztucznej inteligencji, kart graficznych, czy autonomicznych pojazdów. Powodem takiego obrotu spraw były, chociażby zwiększone ilości dostaw grafik m.in. do Summit z 27648. Nie bez znaczenia istotną rolę odgrywa tutaj dział odpowiedzialny za gaming, ponieważ wśród fanów wirtualnej rozrywki NVIDIA wciąż ma największe wzięcie, czego efektem jest 52% wzrost przychodu rok do roku - 1,805 mld dolarów. W pierwszej połowie roku fiskalnego 2019 firma zwróciła akcjonariuszom 837 mld USD poprzez połączenie odkupu akcji o wartości 655 mln USD i 182 mln USD kwartalnych dywidend pieniężnych. Natomiast w całym roku fiskalnym 2019 NVIDIA planuje oddać 1,25 miliarda dolarów.

Bez cienia wątpliwości NVIDIA ma powody do świętowania. Dla uznanego producenta jest to oczywiście dość gorący okres, gdyż zapowiedział on nową architekturę Turinga opartą na tzw. technice śledzenia promieni, które swoją drogą, co nie stanowi szczególnej tajemnicy, wymaga dość sporej dawki mocy obliczeniowej. Według przedstawicieli Zielonych całość świetnie uzupełni kolejną generację kart w postaci NVIDIA RTX, spełniając przy okazji wielkie marzenia branży komputerowej. Jeśli chodzi o wspomnianego już GeForce RTX 2080, ma on bazować na identycznym co Quadro RTX 5000 rdzeniu graficznym, czyli Turingu GT104 (wykonano go w 12 nm procesie litograficznym FinFET). Oczywiście, czy pod względem wydajności przebije on dokonania najmocniejszego obecnie GeForce GTX 1080 Ti przekonamy się dopiero po pierwszych testach. Jeśli chodzi o wyniki finansowe NVIDII ewidentnie widać, że skutecznie starają się oni opróżnić powstałe w wyniku niknącego zainteresowania tematem kopania kryptowalut zapasy kart graficznych. Mimo wszystko jest  dla nich nadzieja, ponieważ niedawne doniesienia mówiły o rosnącym kursie Bitcoina, co pozwala przypuszczać, że ludzie na nowo zainteresują się kryptowalutami i w momencie debiutu kolejnych układów graficznych sięgną po te starsze i zapewne tańsze rozwiązania. Na koniec pamiętajmy, iż ostateczny obraz kondycji Zielonych, jak również samego rynku pokażą nam dopiero wyniki za trzeci kwartał.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA ogłasza wyniki za drugi kwartał. Czy RTX 2080 jest ich następstwem?

 0