Jensen Huang, współzałożyciel i dyrektor generalny Nvidii, doskonale odnalazł się w złotej erze sztucznej inteligencji. Firma, która zdominowała rynek procesorów graficznych (GPU) i napędza dziś największe centra danych świata, właśnie opublikowała dane finansowe za rok fiskalny 2025. Liczby robią wrażenie – zarówno te dotyczące wyników, jak i wynagrodzenia kadry kierowniczej.
Zgodnie z dokumentacją złożoną przed dorocznym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, Jensen Huang otrzymał w zakończonym 26 stycznia roku fiskalnym 2025 łączne wynagrodzenie w wysokości 49 866 251 dolarów. To aż 45% więcej niż rok wcześniej.
Pakiet ten obejmował:
-
1,486 mln USD wynagrodzenia podstawowego (wzrost o 50% rok do roku),
-
38,81 mln USD w postaci nagród w akcjach,
-
6 mln USD w ramach premii niezwiązanej z akcjami,
-
oraz 3,57 mln USD w innych formach gratyfikacji, m.in. świadczeniach dodatkowych.
Podwyżka nie dziwi, gdy spojrzymy na osiągnięcia spółki. W minionym roku fiskalnym Nvidia zwiększyła swoje przychody o 114% do 130,5 miliarda dolarów. Dochód operacyjny wzrósł o 147% do 81,5 mld USD, a zysk netto – o 145%, osiągając zawrotne 72,88 miliarda dolarów.
AI napędza sukces – a Huang i jego zespół zbierają nagrody
Nvidia nie ukrywa, że boom na sztuczną inteligencję jest głównym źródłem jej imponującego wzrostu. Firma w ostatnim roku wprowadziła do masowej produkcji nową architekturę GPU o nazwie Blackwell, stworzoną z myślą o aplikacjach opartych na tzw. inteligencji agentowej i zaawansowanym rozumowaniu. Premiera układów GeForce RTX serii 50 oraz rozwój platform AI – takich jak Nvidia NIM, Blueprints czy modele językowe Nemotron – tylko umocniły jej pozycję lidera branży.
Zyski z AI nie pozostały bez wpływu na wypłaty również dla reszty zarządu:
-
Colette Kress, dyrektor finansowa Nvidii, otrzymała 21,4 mln USD (wzrost z 13,27 mln USD),
-
Ajay Puri, szef globalnych operacji, zainkasował 21,6 mln USD (wzrost z 13,6 mln USD).
166:1 – nierówności w cyfrowym raju
Jednak sukcesy kierownictwa kontrastują z realiami dla szeregowych pracowników. Mediana rocznego wynagrodzenia w Nvidii wyniosła 301 233 USD, co oznacza, że stosunek płacy CEO do przeciętnego pracownika to aż 166:1. To więcej niż w wielu innych firmach technologicznych o zbliżonym profilu.
Co ciekawe, wśród pracowników firmy są także dzieci Huanga. Jak wynika z dokumentów, jego córka i syn zatrudnieni są w Nvidii i otrzymali odpowiednio 1,13 mln USD oraz 530 tys. USD wynagrodzenia w 2025 roku.
110 miliardów dolarów majątku osobistego
Huang, który posiada 3,77% akcji Nvidii, dysponuje obecnie majątkiem osobistym szacowanym na 110,2 miliarda dolarów, co czyni go jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Firma, którą współtworzył w 1993 roku, stała się dziś jednym z filarów infrastruktury sztucznej inteligencji – zarówno tej komercyjnej, jak i badawczej.
W ostatnim roku Nvidia nie tylko inwestowała, ale też hojnie dzieliła się zyskami – łącznie przeznaczono 53,8 mld dolarów na skup akcji własnych i 2,4 mld dolarów na dywidendy dla akcjonariuszy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szef Nvidii otrzymuje 45% podwyżki. Zatrudnia też swoje dzieci